POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA


Gost

#1401 Re:

2016-02-23 19:53

#1397: -  

 U Federaciji BiH, u Sarajevskom kantonu, gde se nalazi najveći univerzitet u BiH, kao i najveći broj fakulteta, to je već učinjeno, izmenama Zakona o visokom obrazovanju


Gost

#1402

2016-02-23 20:12

Kod Vučića na vrata...

Pokretači - Solunski

#1403

2016-02-23 20:33

Ne stižemo ni da se javimo, ima posla preko glave. Rok koji smo zacrtali je blizu. Samo bez panike, znate i sami, da ne ponavljam ko papagaj. Malo vjere, više truda sa vaše i naše strane, učite, izbjegavajte vijesti, potpisujte se, obavještavajte kolege, jer skupljamo potpise i nakon predavanja Peticije. Sve se ponavlja, nadajmo se i krajnji cilj. Samo je bitno da ne klonemo duhom. Apatija je gora i od poraza. Eto, ovo samo koja rečenica, da se umirite, o svemu ostalom kad za to dođe vrijeme. :)

 

 


Gost

#1404

2016-02-23 21:17

Da se još produži rok za diplomiranje za nas koji smo upisali fakultet pre Bolonje , a zbog raznih razloga nismo bili u mogućnosti da isit završimo.


Hvala

Gost

#1405 Re:

2016-02-23 21:23

#1403: Pokretači - Solunski -  

 Hvala na javljanju. Vazno je da ste tu i dalje:)


Gost

#1406

2016-02-23 21:46

3500 potpisa.

 

lepo, lepo....


Gost

#1407

2016-02-23 23:01

ala lupa ova...ko te postavi da tako lupetas https://www.youtube.com/watch?v=Hjp0ch0F6Sc&feature=youtu.be...''po starom po starom...'' nema pojma.....''koja po redu šansa za produženje''.TRAŽIMO PRAVO DA ZAVRŠIMO STUDIJE ''PO STAROM'',a ne neke stare studije.Po Bolonji se dobija manje znanja!I mi konstantno radimo. Sve predispitne obaveze sam završila, ostalo mi još 10 ispita i ja to mogu za 3-4 meseca da završim?I sad treba sve ponovo.

Pravda

#1408

2016-02-23 23:07

VAZNO  !!!!

 

Ako kojim slucajem ne produze, planirajmo da zajedno tuzimo drzavu za sav novac koji smo do sada potrosili na studiranje jer nam je prekinuto protivustavno.

Tuzba bi se odnosila na svu stetu koju smo doziveli i obuhvatala bi  SVE TROSKOVE KOJE SMO IMALI TOKOM STUDIRANJA, PLUS IZGUBLJENE PRIHODE KOJE BISMO OSTVARILI DA SMO RADILI, A NE STUDIRALI, PLUS IZGUBLJENE OPORTUNITETNE PRIHODE KOJE CEMO IZGUBITI BEZ DIPLOME (SVA RAZLIKA U PRIHODIMA IZMEDJU IV I VII SSS KOJU BI POJEDINAC OSTVARIO TOKOM CITAVOG ZIVOTA)  PLUS NA SAV TAJ IZNOS BISMO DODALI I ODSTETU ZA PRETRPLJENI STRES.

 

!!!! Ukoliko ovo cita neko iz Ministarstva neka bude uveren da cemo pokrenuti kolektivnu tuzbu i ukoliko cak i Ustavni sud donese protivustavnu odluku (a bilo je takvih slucajeva) zalicemo se sudu u Strazburu. Dobijamo presudu 100 % provereno jedino sto cemo cekati 2-4 god. na istu.

 

Advokata vec imam, najpoznatiji advokat u gradu. Potvrdio mi je da je ogranicavanje roka protivustavno i da bi vrlo rado pristao da nas zastupa BEZ PLACANJA DINARA UNAPRED , ali naravno uz dogovoreni procenat od dobijene odstete.

 

Za one koji ne znaju, pre nego sto se moze pokrenuti zalba u Strazburu, potrebno je prvo iscrpeti SVA ZAKONSKA sredstva u maticnoj drzava ( sve moguce zalbe svim mogucim sudovima )

 

Dokazacemo da nismo nepismeni i neobrazovani pa da dozvolimo drzavi da nas vara kako stigne.

 

EVO DOKAZA

Drzava je shvatila da je prekidanje studija nama po starom programu protivustavno i da nece moci to olako proci i zbog toga je promenila pricu. Kao sto se mnogi secaju, prvobitno je bilo predvidjeno da nas izbace sa fakulteta. Medjutim videli su da to nece moci pa zato planiraju da nas prebace na bolonju i dodaju ispite. Ispada kao da smo obnovili godinu i nastavili po novom programu.

Pokusavaju da nadju tzv. rupu u Zakonu odnosno Ustavu.

Medjutim, ukoliko dodje do prebacivanja na novi program, to prebacivanje bi se vrsilo na osnovu clana Zakona koji je protivustavan. Samim tim bi i nase prebacivanje na bolonju bilo protivustavno.

 

U najgorem slucaju, mozemo da tuzimo drzavu na novonastalu stetu, odnosno za svu dodatnu skolarinu koju bismo eventualno platili, plus svaki dodatni trosak koji bismo imali tokom dodatnog studiranja. Takodje tu se javlja i razlika u stepenima odnosno nivoima obrazovanja koji pruzaju stare u odnosu na nove studije. Nama bi se po starom priznao master, dok se po novom diplomcima ne priznaje master bez upisivanja dodatnih studija. To znaci da bismo u tuzbi naveli i  sve oportunitetne prihode bez kojih cemo ostati jer cemo ostvariti nize zvanje od onog koje bismo imali, sto u prevodu znaci i nizu platu. Na sve to se dodaje i odsteta za pretrpljeni stres.

 

Za pokretace :

Kada budete obavljani razgovor sa nekim iz Ministarstva jasno im predocite ovu cinjenicu. Necemo cutati i nece nam jedino oruzje biti protest odnosno demonstracije.

Ustav je na nasoj strani i OBAVEZNO CEMO POKRENUTI TUZBU PROTIV DRZAVE u jednom ili u drugom obliku.

 

NEKA DRZAVA ( MINISTARSTVO ) ZNA DA UKOLIKO ODLUCI DA BUDE NA STRANI FAKULTETA MORACE DA PLACA ODSTETU SVIM OSTECENIM STUDENTIMA CAK I AKO NAM NE UKINU STUDIJE VEC NAS PREBACE NA BOLONJU.

 

Ako kojim slucajem Ministarstvo misli da smo rastrkani po celoj zemlji i da se necemo moci organizovati grdno se vara !!!

Zivimo u drugoj deceniji 21. veka. Drustvene mreze su sastavni deo nasih zivota, svi smo kompjuterski obrazovani. Vrlo lako cemo se organizovati bez velikih troskova.

Bar 1000 nas da pokrene tuzbu to ce biti VELIKI NOVCANI IZNOS koji nece proci nezapazeno u javnosti.

 

 

 

 

 


Gost

#1409

2016-02-24 00:33

https://www.youtube.com/watch?v=Hjp0ch0F6Sc&feature=youtu.be...

Ova se nalupala svetski. Naravno da se na Pravnom svi predmeti polazu prema novim udzbenicima i novim zakonima i naravno da se i mi moramo usavrsavati ceo radni vek i pratiti sve nove zakone, izmene i dopune... Tako da niti jedan njen argument ne stoji, a ovaj student je kao pao sa Marsa...

Nego ovaj stav ipak zvuci manje kategorican nego svi prethodni, jer u par navrata je rekla da ce videti argumente studenata, da kako sada stvari stoje nece biti produzenja, ali...

Cak i ovaj student je rekao da iznosi samo svoj licni stav, a ne stav studentskog parlamenta...


Gost

#1410 Re:

2016-02-24 01:00

#1408: Pravda -  

 Svaka čast za advokata! Ja podržavam ideju i mislim da je dobro da na taj način promenimo perspektivu gledanja na naš problem. Zanima me šta o ovome misle pokretači peticije, jer mislim da moramo biti sinhronizovani i delovati jedinstveno. Ukoliko se i oni slože, ne bi bilo loše da ovu informaciju kopiramo i razdelimo po društvenim mrežama, kako bi bila vidljivija što većem broju studenata. 


Gost

#1411 Re: Re:

2016-02-24 01:09

#1410: - Re:  

 To su krajnja sredstva, zahvaljujem kolegi sto je predocio upotrebu istih ali daj Boze da ne moramo da posezemo za istim...


Gost

#1412

2016-02-24 06:29

Tako je kolega, bravo, svi u napad, do pobede!


Gost

#1413 Re:

2016-02-24 07:57

#1408: Pravda -  

 Podržavam!

 

Brka

#1414 Re:

2016-02-24 08:09

#1408: Pravda -  

 Bravo. Spreman da se prikljucim; dakle +1 glas.


Gost

#1415

2016-02-24 08:48

Iz pouzdanih izvora - ovaj blento Verbić neće biti ponovo ministar...


Gost

#1417 Re: A ovo?..

2016-02-24 09:44

#1416: M. - A ovo?.. 

 Ne čitam ni tzv "ozbiljniju" štampu, pa neću ni to. Neko je već napisao da se ponavljaju ko papagaji. Kolege, ignorišite. 


Gost

#1418

2016-02-24 09:54

VAZNO!!! Molim pregovarace da procitaju ovo kao pomoc u argumentaciji pri pregovorima

Posto mi vec idu na zivce ovi predstavnici ministarstva koji kao glavni argument navode to sto je stari student polagao prethodni Ustav, a sada imamo novi, pa samim tim je njegovo znanje zastarelo... a bilo bi nemoguce odrzavati stare studijske programe...

Posto sam stari student na Pravnom fak. Univerziteta u Beogradu, molim da u pregovorima ako krenu sa ovako glupavim argumentima im predocite cinjenice:

-ne polaze se kao ispit Ustav, nego se predmet zove Ustavno pravo, i to sto je bio tada vazeci drugi Ustav nema nikakve veze jer moze se on promeniti i pre nego sto studenti po novom statutu diplomiraju, sto nikako ne znaci da oni nece biti strucni za tu materiju. Predmet ovog predmeta nije samo vazeci Ustav, nego pre svega principi i nacela Ustavnog prava kao i ustavopravna resenja pozitivnog prava u drugim zemljama... Taj predmet nas osposobljava da jednog dana i sami mozemo da napisemo najvisi pravni akt a ne da naucimo napamet sadrzinu onog koji trenutno vazi. I nasi profesori su polagali taj predmet po nekim ranijim ustavima, a to ne znaci da su im znanja zastarela i slicne gluposti koje svakodnevno citamo i slusamo preko medija.

-I studenti po starom programu na Pravnom fakultetu svaki ispit koji polazu polazu koristeci najnovije udzbenike i najnovije zakone, bas kao i kolege koje studiraju po novom statutu. Vise puta mi se dogodilo da kupim knjigu, pa ne polozim ispit u toj godini i onda sledece godine izadje novo izmenjeno i dopunjeno izdanje ili novi udzbenik po kome mora da se sprema ispit, a kao obavezna literatura su NARAVNO svi zakoni iz te oblasti koji su u trenutku polaganja na snazi.

-onda kazu kako "bolonjci" iako dobijaju mozda slabija znanja i imaju manje obimno gradivo imaju savremeni pristup znanju i usavrsavanju i svesni su da ce tokom celog radnog veka morati da se usavrsavaju iz raznih oblasti, sto sa "starim studentima" nije slucaj!?!? Ovakvu glupost iole inteligentan covek ne moze da izgovori. Ako sam neki ispit polozila pre nekoliko godina, naravno da cu da se usavrsavam i pratim nove propise, jer inace ni ne mogu da radim. Ne zivimo mi u vremenskoj kapisli zakljucanoj u proslosti, nego u sadasnjem trenutku i polazemo preostale ispite po aktuelnoj literaturi . I naravno da smo upoznati sa novim propisima i novim Ustavom a mogu da garantujem da tu materiju mnogo bolje znamo nego ovi "novi". I naravno da se u poslu kao ni pravnici koji sada rade a diplomirali su pre npr. 30 godina necu se prisecati zakona koji je vazio u vreme kad su polagali ispit iz te oblasti, nego ce konsultovati pozitivnopravne (trenutno vazece) propise. Zamislite da se u kosarci promeni razdaljina sa koje se priznaje pogodak koji vazi 3 poena (tzv. trojka), Znaci li to da sve sudije vise nisu strucne jer su polagale sudijske ispite dok su vazili drugi propisi, ili ce i oni najnormalnije primenjivati od datog trenutka novi propis i raditi ravnopravno sa buducim sudijama koji su polagali tokom vazenja novog pravila?

Dakle, njihov kljucni argument i primer koji kao papagaji recituju je potpuna nebuloza, jer nije tacno da mi radimo po nekim starim, zastarelim, nevazecim programima, vec bas naprotiv polazemo identicnu materiju kao i "Bolonjci", tako da smo po tom pitanju potpuno ravnopravni.

-Niko od njih ni ne pominje razliku u stepenu izmedju starog diplomca i bolonjca! Zbog toga je potpuno neprihvatljiv prelazak na Bolonju za sve apsolvente, jer oni ni tako nemaju nikakve studijske obaveze koji bi podrazumevali "odrzavanje starog programa", vec samo polazu ispite po trenutno vazecoj literaturi i to o svom trosku, cime ama bas nikog ne ugrozavaju, niti prave dodatne troskove fakultetu (u smislu posebne nastave, kolokvijuma...)


Gost

#1419 Re:

2016-02-24 10:03

#1418: -  

 Svaka čast na ovom tekstu! 

Isti slučaj sa pričom o zastarelošću je na svim fakultetima. A kada spominju novi pristup učenju koji imaju Bolonjci, pretpostavljam da misli na korišćenje Vibera tokom ispita u svrhu prepisivanja, kao i silne plagijate diplomskih i master radova.


Gost

#1420

2016-02-24 10:45

Та прица о засатслости је смесна, посто је нас систем образовања исти преко педесет година, поготово у праву, где се мењају само неки прописи и сваки правник то прати, свака промена излази у слузбеном гласнику и да није правник тамо се могу пратити измена прописа, промена прописа и застарелосе не мозе бити исто, данас заврсимо факс, сутра изадје нови пропис, онда је диплома застарела, сто знаци да би сви требало да врате дипломе који су вец дипломирали, ја сам са Правног, исти испити су нама и болоњцима, нема никакве разлике, уцимо исто градиво сем сто они полазу парцијално за разлику од нас, ста је сустина? Хоце да нам узму јос пара, да платимо као неке додатне испите, мало им је сто плацамо обнову апсолвентског и пријаву испита, а факс видимо само кад додјемо на испит, ако нам не продузе, тразицемо одстету за СВE сто су нам узели док смо студорали, новац, здравље, време, а дрзали нас у заблуди јер смо ми мислили да немамо а испало да имамо рок када да zаврсимо, до Стразбура колеге , доста је било cутања водји и његовим пуlenima, до победе!


Gost

#1421 Re:

2016-02-24 10:45

#1418: -  

 Bravo za komentar ! Ja studiram prava u Nisu, i apsolutno identicne ispite imamo tako da je svrha prelaska na Bolonju apsurdna. I treba im skrenuti vec jednom paznju da nije stara matetrija koji mi polazemo, vec sistem studiranja, a to je razlika u sakupljanju poencica. Gde se u Srbiji polazu ispiti koristeci udzbenike koji su vazili pre 20 god.Pa ne koriste se ni oni od pre 2 god.ako ne sadrze vazece propise. Ako po njima znanje zastareva, zastarece i Bolonjcima kroz par godina. Po njima bi trebalo ave sudije, doktore, inzenjere, profesore i td.koji su zavrili po"starom" zatvoriti i ne dozvoliti im da rade. Naravno da se svi usavrsavaju kroz svoj radni vek, bilo je i bice. Ova zena ne zna sta prica. Pa svi profesori, doktori, advokti posecuju razne seminare i unose novine u svom radu. Mi bi trebalo da cekamo bolonjce da zavrse i zaposle se, i onda da krenemo da se lecimo npr.posto je znanje ovih zastarelo!! Ciste nebuloze. Na ovome treba insistirati posto vidim da im je to jedan od "argumenata".

 


Gost

#1422 Re: Re: A ovo?..

2016-02-24 10:49

#1417: - Re: A ovo?.. 

 Hvala na tešenju :)

veciti-nicim-izazvan

#1423 Samo bez panike

2016-02-24 10:53

Ko je sa gradjevinskog fakulteta BG i treba mu neka pomoc, sugestija i sl vezano za ispite neka se javi kolegi Vasi a on ce me kontaktirati na FB. Ako nekako mogu da pomogem tu sam. Ucite i dajte sve od sebe. 


Gost

#1424

2016-02-24 10:54

 Bravo kolege, imamo opasne pravnike, ucite od njih bolonjci i ministri!do pobede!


Gost

#1425 Re: Samo bez panike

2016-02-24 11:04

#1423: veciti-nicim-izazvan - Samo bez panike 

 Pozdrav kolega, ovde građevinac ali NS.