POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA


Gost

#1351

2016-02-22 23:03

Bojim se, da i kad bi presli na Bolonju , pored ogromne sume novca , ne bi to uopste islo glatko....postoje male razlike vec od prve godine, mogu da nas stave na trecu ili cetvrtu, ali dok ispolazemo te razlike, pa plus master, oni hoce da nam produze skolovanje, a ne skrate !!! - a ovamo nas vredjaju da smo matori !!! Em mnogi nece moci to da plate, a i ovi koji mogu umesto nekoliko ispita produzice skolovanje jos minimum 2 godine. Svodi se na isto=2018. !!! Samim tim, ili ce nam izaci u susret ili zele da nas se otarase zauvek i pretvore u jeftinu radnu snagu, a svi nasi napori i sposobnosti crknu i budu izbrisani gumicom preko noci , zavrsicemo jednako kao oni najgori djaci koji su jedva zavrsili srednju skolu s dvojkama i ne znaju dve da ubodu !!!   E to je, drage moje kolege, najveca tragedija !!! Moramo da se izborimo, zivot nam od toga zavisi !!! Moramo !!! 

Fizicar

#1352

2016-02-22 23:04

Ukoliko nakon predaje peticije budu izriciti da nema produzenja , mislim da treba da se organizujemo i da odmah delujemo. Ja ne zelim da strajkujem gladju i da idem u Strazbur :). Ali mozemo , ali ozbiljno , organizovati neki miran protest. Mozemo videti sa pokretacima da pokrenemo neku tuzbu. Neka je 10% od ovih potpisnika spremno da se bori za svoja prava. To je dovoljan broj! Ja nisam pravnik i ne znam kako to ide i koliko kosta. Ne znam ni koga zapravo treba da tuzimo. Ali se mozemo organizovati. Neka nas je i samo 300 spremnih. Mislim da bi svako mogao da izdvoji po 10 ili 20 evra. Mislim da bi tih 3000-6000 evra bilo dovoljno novca za advokata. Nama u ovoj borbi nije u primarnom interesu da tom tuzbom naplatimo pare. Ali bi to mogao da bude jak stih koji bi mogao da ih natera na nagodbu. Ukoliko lakse ne bude moglo. Eto to je moje misljenje


Gost

#1353 Re:

2016-02-22 23:09

#1352: Fizicar -  

 Tako je, kolega ! Moramo da imamo u vidu sve vidove borbe, podrzavam.....do KRAJA i do POBEDE !

veciti-nicim-izazvan

#1354 Re:

2016-02-22 23:10

#1352: Fizicar -  

 Videcemo nesto, skupicemo pare za advokata i idemo na sud, nesto cemo videti samo da ne posustanemo i drzimo se zajedno. To je jedini nacin. Predajemo potpisae pa cemo da vidimo reakcije. Ima nas dovolno i previse da mozemo nekako da skupimo taj novac. Ja sam za i pratim. Cak i ako stignem da zavrsim do oktobra pratim i idem do kraja. Ovim ne branimo samo sebe vec branimo i Srbiju od zatupljivanja anarhije i od ljudi sumjiivog morala.

U ime znanja u ime struke i za sve one godine, za sve  neprespavane noci nad knjigom. trudicu se da stignem do oktobra ali i posle njega dajem 100% sebe u ovome. Neka daju ljudima da zavrse skole i nemoj da otezavaju ako ne mogu da pomognu.


Gost

#1355 Re: Re:

2016-02-22 23:13

#1354: veciti-nicim-izazvan - Re:  

 Samo napred. Zajedno do pobede!


Gost

#1356

2016-02-22 23:18

Ljudi, nemojmo samo da pricamo, a da nas nigde nema : Znaci, ako zagusti, da svi budu spremni i na okupu, a ne samo iz fotelje ! Pozdrav svima i do pobede ! 

veciti-nicim-izazvan

#1357 Re:

2016-02-22 23:19

#1356: -  

 Ja iza ovoga strojim stro sam napisao. Nismo samo mi u pitanu u pitanju je i buducnost nase dece. 

veciti-nicim-izazvan

#1358

2016-02-22 23:28

A imao bih i jedan predlog. Mislim da bi bilo dobro da se medjusoibno ispomazemo. Ako je neko negde zaglavio na nekom sipitu da se organizujemo i da pomognemo jedni drugima. Jel dva+ mozga su pametnija od jednog. Ja sam konkretno sa Gradjevine ako nekom treba neka pomoc ako neko dugo nije bio na faxu nudim se da dam po neku instrukciju.  Jako je tesko kada izgubis kontinuitet to znam iz licnog ioskustva. Tako da bi bilo dobro da se oni koji su na srodnim ili istim fakultetima udruze da to ispolazemo max koliko mozemo. Ovako kada smo sami i dopisujemo se preko foruma i jos taj pritisak sta ce biti sa nama tesko je ljudima da se skocentrisu.

Ovo je prilika da budemo slozni i da se max potrudimo da svi diplomiramo, sto pre i da se naravno borimo za produzetak. 

Daci

#1359

2016-02-22 23:32

Situacija je sledeca:   od naseg Ministarstva nema nista. Jedina sansa je da se kontaktiraju POSLANICI OPOZICIJE odnosno predstavnici stranaka. Stranka koja nas bude podrzavala dobice od nas i nasih porodica bar 50.000 glasova.  SNS juri 50% na izborima tako da nasi glasovi mogu da budu jezicak na vagi koji ce presuditi to. Ako opozicija krene agresivno po ovom pitanju, postoji mogucnost da se promene stavovi Ministarstva. !!!!!!!!!

 

veciti-nicim-izazvan

#1360 Re:

2016-02-22 23:33

#1359: Daci -  

100% si siguran da nema nista?

veciti-nicim-izazvan
Gost

#1361

2016-02-22 23:40

Ne znam da li postoji nacin da podstredstvoim administratora stupimo medjusobno u kontakt. Konkretno bi bilo dobro da se medjusobo sastanemo mi koji smo na istim fakultetima i da odrzimo neki sastanak. Kako da najlakse damo to sto je preostalo da napravimo neki plan da ispolazemo to.


Gost

#1362

2016-02-23 00:21

Neka im je na dusu, ako je uopste imaju. Toliko zivota da upropaste. Tuga. Treba kucati na sva vrata i boriti se svim sredstvima za cilj. Nema druge. 


Gost

#1363 Re:

2016-02-23 01:10

#1340: -  

 Nisi jedina... Moram da priznam da i ja imam slične, suicidalne misli kada me uhvati panika i pomislim da ću ostati bez diplome. Znam da jedan glupi papir nije vredan takvih crnih misli, i da ni ova zemlja nije jedina u kojoj se može živeti. Planeta je puna normalnih, uređenih srećnih zemalja u kojima ljudi žive bez straha da li će narednog dana imati šta da jedu. Mi se ovde davimo u blatu, generacijama unazad. Mrzimo jedni druge, podsmevamo se slabijima od sebe, nipodaštavamo sve što je drugačije, što odstupa od kalupa. Zli smo jedni prema drugima, više nego prema neprijateljima. Zato smo ovde gde smo kao nacija. Jer ne umemo da pružimo ruke jedni drugima i da se osmehnemo kad neko hoće da se bori i radi na sebi. Moja komšinica, žena od preko 50 godina, uči nemački. Želi da radi u Nemačkoj i jezik joj treba. Počela da uči i sva je predana tome. Da li treba da joj se smejem, da kažem ma šta će ti nemački, tamo ćeš da pereš tanjire, ma ti tamo ima da ćutiš i radiš! Ja sam bukvalno srećna svaki put kad je vidim kako otkriva neke nove dimenzije i kako uči, oplemenjuje sebe, jer je lepo i korisno znati nešto. 

Ako nam ne produže rok, meni će najverovatnije ostati (bar) jedan ispit koji neću stići da položim, iako učim zaista intenzivno. Neću se ubiti ako se to dogodi, mada ne krijem da mi nekad i to prođe kroz glavu. Ali ne. Ima toliko lepih zemalja, toliko naroda koji će me prihvatiti. Ako treba da ostanem radnik, sa srednjom školom, zbog jednog ispita pred diplomom, onda idem bilo gde. Ako ću da radim u fabrici, ili pekari ili prodavnici, pa, realno, bolje da odem negde gde će me pošteno platiti i uz to mi obezbediti lepe uslove za život i napredovanje. Možda uspem i da skupim pare pa se vratim u domovinu da si kupim po koju diplomu. Srbija propada, materijalno i duhovno, beda je svuda. Svi su siromašni i grabljivi. Ja neću da budem takva. Ima toliko mesta gde mogu da živim. I niko i ništa nije vredno mog života. I ne dam nikome da dopre do mog unutrašnjeg bića i da me ponižava jer sam drugačija i sa teškom životnom pričom na vratu.  


Gost

#1364 Dejan

2016-02-23 01:38

Sto se tice medija ne mozemo mnogo da racunamo na njih jer su svi manje-vise pod sapom Gospodara... Pink, B92, Prva, RTS,Studio B - na njh mozemo da zaboravimo jer niko od novinara ne zeli da reskira da izgubi posao zbog nas, nazalost... Dosla su takva vremena, OPET.... Sad i kad bi se obratili opoziciji mislim da bi napravili medvedju uslugu jer ce SNS sigurno da bude na vlasti opet i moze to da iskoristi kako bi nam se osvetio... Teska vremena su pred nama... Meni je ostalo 3 ispita koja ne mogu da polazem ne zbog toga sto ne mogu da naucim nego zato sto su ispiti 4000 a ja radim za 18000 + plus imam bolesnog clana porodice o kome moram da se brinem... Nisam pesimista samo realno razmisljam... Daj Boze da nam i godinu dana produze IAKO smo mi pokriveni zakonom... Srecno kolege!

Mare

#1365

2016-02-23 01:40

Jel neko kontaktirao profesora sa FPN-a koji je rekao da ja odluka da nas sve prebace na Bolonju nezakonita?


Gost

#1366

2016-02-23 04:23

Cela ova situacija je gotovo istovetna situaciji od pre 2 godine. Na isti nacin su o nama sa nipodastavanjem izvestavali mediji u pocetku nase borbe, (secam se desetina uvredljivih komentara po mnogim portalima protiv nas, gde su se cak i Bolonjci utrkivali da nas sto vise ocrne), sledili su izbori pre kojih nije bilo moguce nista uraditi sa peticijom (tacnije pre izbora nove vlade), i tek u septembru je doneta odluka (iako smo ranije dobili uverenje da je situacija resena u nasu korist a i tad je takodje septembar bio krajnji rok za moguci zavrsetak nasih studija). Ne vidim kako ce se ova situacija ove godine resiti ranije jer nam je i tada gorelo pod nogama pa je opet sve reseno u nasu korist. Zato budite optimisti.

Sto se tice diskriminacije koju pominje zamenik ministra (a sam zestoko diskriminise), da li neko moze da mi odgovori da li je IJEDNA generacija Bolonjaca do sada izgubila pravo na skolovanje?! Ja mislim da nije i to bi trebalo saopstiti i zameniku ministra (a ako neko ima drugacije informacije o tome molio bih da me razuveri). Sto se tice uplitanja politike u celu ovu nasu problematiku, stvar je vrlo jednostavna. Nas glas na izborima moze samo da dobije BILO KOJA OPCIJA KOJA BI NAM OMOGUCILA DA ZAVRSIMO STUDIJE PO STATUTU PO KOJEM SMO I UPISALI FAKULTET I TACKA. Da li ce to biti aktuelna vlast ili neka nova, opozicija, kakvi su im politicki ciljevi, to apsolutno ne bi trebalo da nas interesuje. Ne zanosite se idealima da u ovoj drzavi (a i bilo kojoj drugoj) politicari nesto mogu da promene. Jer kao sto su mnogi rekli u postovima pre mene, nama je ovo od zivotnog znacaja i ovo je samo nasa borba.

Inace postaje malo neprijatno citati ispovesti i pojedinacne sudbine ljudi u skoro svakom drugom postu ovde. Budite jaki i dostojanstveni jer pocinjemo da zvucimo neozbiljno i kao grupna jadikovka (znam i ja bih isto kukao ali necu). Nasi glavni aduti umesto jadikovanja moraju biti cinjenica da je zakon na nasoj strani, apsolutna neosetljivost na uvrede i diskriminaciju bilo koje vrste upucene ka nama, kao i nasa istrajnost da i posle svih ovih godina zelimo da postanemo akademski gradjani umesto toga sto bi nas neko sutnuo zauvek na biro bez diplome. Neka nam je sa srecom.


Gost

#1367 Re:

2016-02-23 09:19

#1366: -  

 Kolege,ja mislim da ce se to resiti u nasu korist,ne mogu da se poigraju sa sudbinom toliko obrazovanih ljudi.Samo napred,mislite pozitivno.Nije lako,ali moramo da izdrzimo.pozz

Studentkinja 89

#1368 student 89

2016-02-23 09:48

Da li ima neko od gore potpisanih studenata,  da je upisao fakultet  1989. pa nadalje?


Gost

#1369 Re: student 89

2016-02-23 10:26

#1368: Studentkinja 89 - student 89 

 Naravno da ima, ja sam 1991. Do pobede!

Studentkinja 89

#1370 Re: Re: student 89

2016-02-23 10:39

#1369: - Re: student 89 

 Dobro je, nisam usamljen slučaj! Da ne pišem o razlozima, skoro da su isti kao i kod ostalih kolega. Zato, učite, iskoristite maksimalno vreme, ne paničite, jer samo tako možete položiti još neki ispit, jedan manje-puno znači. Ja sam položila u februarskom  roku jedan ispit, sada učim za mart. Srećno i zajedno do cilja!

GosT

#1371

2016-02-23 10:55

Naravno da nam treba produzenje. Mnogi su vec u radnom odnosu a znam mnoge koji su se zaposlili samo da bi placali fakultetima prijave, overe i ostalo. U Nisu je na vecini fakulteta prijava ispita nakon isteka apsolventskog 1500 dinara, a negde i vise. Ako se uzme u obzir da mnogi putuju, to znaci da nas ispit kosta oko 3000 dinara u najboljem slucaju. Da ne pricam o konsultacijama. Jedan kolega je dosao jednom prilikom iz Pirota u Nis na konsultacije da bi ga asistent vratio sa istih jer je imao druge obaveze. Kada mu je student rekao da je dosao cak iz Pirota na konsultacije, asistent mu je rekao: Sta da vam radim kolega, vi ste izabrali da studirate! 

pahuljica

#1372

2016-02-23 11:00

Uz svu podrsku i pozitivne misli, samo hrabro ! Kolege, mozemo mi to. Srecno svima i nadam se najboljem !


Gost

#1373

2016-02-23 11:10

Ja mislim da ukoliko razgovori sa nadležnima ne urode plodom hitno zatražimo sastanak sa premijerom.


Gost

#1374 Re:

2016-02-23 11:28

#1366: -  

 Nijedan ! Svim Bolonjcima produzavaju. Znam slucaj devojke koja je upisala po Bolonji studije u trajanju od tri god.i nakon proteka roka od sest god.fakultet zadnje tri god.produzava.I sta onda ? Za svakog nadju resenje, samo to treba debelo platiti. Neka se zapitaju malo da li se tako povecava kvalitet obrazovanja. Ko ima dubok dzep, studirace kako god., ko ne, niko ga ne tera. Po je i cilj ovog produzetka i to treba pomenuti.


Gost

#1375 Re:

2016-02-23 11:48

#1352: Fizicar -  

 Pare ce se skupiti, koliko smo do sada davali na razne strane verujem da bi svako od nas po evro imao i zeleo da da u ovu svrhu. Nekako mi je tesko da poverujem da uopste mogu da pomisle da  nam ukinu pravo na skolovanje a kamoli da to urade. Jos kao milostivi su pa nam daju rokove ne bi li zavrsili. Jos kad se setim izjave da to nije fer prema novijim studentima, pa to cak nije ni razlog. Naprosto, to je posprdavanje.