POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA


Gost

/ #1418

2016-02-24 09:54

VAZNO!!! Molim pregovarace da procitaju ovo kao pomoc u argumentaciji pri pregovorima

Posto mi vec idu na zivce ovi predstavnici ministarstva koji kao glavni argument navode to sto je stari student polagao prethodni Ustav, a sada imamo novi, pa samim tim je njegovo znanje zastarelo... a bilo bi nemoguce odrzavati stare studijske programe...

Posto sam stari student na Pravnom fak. Univerziteta u Beogradu, molim da u pregovorima ako krenu sa ovako glupavim argumentima im predocite cinjenice:

-ne polaze se kao ispit Ustav, nego se predmet zove Ustavno pravo, i to sto je bio tada vazeci drugi Ustav nema nikakve veze jer moze se on promeniti i pre nego sto studenti po novom statutu diplomiraju, sto nikako ne znaci da oni nece biti strucni za tu materiju. Predmet ovog predmeta nije samo vazeci Ustav, nego pre svega principi i nacela Ustavnog prava kao i ustavopravna resenja pozitivnog prava u drugim zemljama... Taj predmet nas osposobljava da jednog dana i sami mozemo da napisemo najvisi pravni akt a ne da naucimo napamet sadrzinu onog koji trenutno vazi. I nasi profesori su polagali taj predmet po nekim ranijim ustavima, a to ne znaci da su im znanja zastarela i slicne gluposti koje svakodnevno citamo i slusamo preko medija.

-I studenti po starom programu na Pravnom fakultetu svaki ispit koji polazu polazu koristeci najnovije udzbenike i najnovije zakone, bas kao i kolege koje studiraju po novom statutu. Vise puta mi se dogodilo da kupim knjigu, pa ne polozim ispit u toj godini i onda sledece godine izadje novo izmenjeno i dopunjeno izdanje ili novi udzbenik po kome mora da se sprema ispit, a kao obavezna literatura su NARAVNO svi zakoni iz te oblasti koji su u trenutku polaganja na snazi.

-onda kazu kako "bolonjci" iako dobijaju mozda slabija znanja i imaju manje obimno gradivo imaju savremeni pristup znanju i usavrsavanju i svesni su da ce tokom celog radnog veka morati da se usavrsavaju iz raznih oblasti, sto sa "starim studentima" nije slucaj!?!? Ovakvu glupost iole inteligentan covek ne moze da izgovori. Ako sam neki ispit polozila pre nekoliko godina, naravno da cu da se usavrsavam i pratim nove propise, jer inace ni ne mogu da radim. Ne zivimo mi u vremenskoj kapisli zakljucanoj u proslosti, nego u sadasnjem trenutku i polazemo preostale ispite po aktuelnoj literaturi . I naravno da smo upoznati sa novim propisima i novim Ustavom a mogu da garantujem da tu materiju mnogo bolje znamo nego ovi "novi". I naravno da se u poslu kao ni pravnici koji sada rade a diplomirali su pre npr. 30 godina necu se prisecati zakona koji je vazio u vreme kad su polagali ispit iz te oblasti, nego ce konsultovati pozitivnopravne (trenutno vazece) propise. Zamislite da se u kosarci promeni razdaljina sa koje se priznaje pogodak koji vazi 3 poena (tzv. trojka), Znaci li to da sve sudije vise nisu strucne jer su polagale sudijske ispite dok su vazili drugi propisi, ili ce i oni najnormalnije primenjivati od datog trenutka novi propis i raditi ravnopravno sa buducim sudijama koji su polagali tokom vazenja novog pravila?

Dakle, njihov kljucni argument i primer koji kao papagaji recituju je potpuna nebuloza, jer nije tacno da mi radimo po nekim starim, zastarelim, nevazecim programima, vec bas naprotiv polazemo identicnu materiju kao i "Bolonjci", tako da smo po tom pitanju potpuno ravnopravni.

-Niko od njih ni ne pominje razliku u stepenu izmedju starog diplomca i bolonjca! Zbog toga je potpuno neprihvatljiv prelazak na Bolonju za sve apsolvente, jer oni ni tako nemaju nikakve studijske obaveze koji bi podrazumevali "odrzavanje starog programa", vec samo polazu ispite po trenutno vazecoj literaturi i to o svom trosku, cime ama bas nikog ne ugrozavaju, niti prave dodatne troskove fakultetu (u smislu posebne nastave, kolokvijuma...)