POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA


Gost

#2051 Re:

2016-05-02 15:26

#2050: -  

 Postovani kolegam, kakvo dodavanje ispita? I meni ostaje samo diplomski..videcete sve ce to biti dobro


Gost

#2052 Fizicar

2016-05-02 18:19

Meni jedan ispit ili cak mozda i samo diplomski. A dodace mi se jos 4 ako ne produze. Greota. Imam prosek 9 na eksperimentalnoj fizici. Toliko sam kivan i besan da bih , ako pocnu da jedu g... , bio u stanju bas svasta da uradim. Naravno , ne sebi :)


Gost

#2053

2016-05-02 18:30

Meni bi dodali cak 8 ispita! Nemoguca misija za polaganje! Zato nema povlacenja! Nema predaje!


Gost

#2054 Re: Fizicar

2016-05-02 18:37

#2052: - Fizicar 

 Kolega, kaoo znate da bi Vam dodali 4? Posto se na mom fakultetu ne zna nista, ni koliko ispita ni nacin eventualnog prebacivanja uopste...meni je ostao samo diplomski...koji cu predati ovih dana , ali znajuci prilike na mom fakultetu nema sanse da ga pregledaju do kraja seprtembra. Sa druge strane, zaista bi bilo tuzno da mi dodaju ispite i jos ako moram da prisustvujem predavanjima ma to je propast...


Gost

#2055 Re: Re: Fizicar

2016-05-02 20:24

#2054: - Re: Fizicar 

 Na sajtu Fizickog fakulteta u Beogradu stoje planovi i programi po svim statutima pocev od 2002 godine. Svi ispiti , kao i gradivo svakog ispita. Jednostavnim poredjenjem se dodje do tih 4 ispita. :)

A sto se prebacivanja na bolonju tice , pisalo je ranije da mozemo preci na novi program kad zelimo. Ali sada vise ne pise nista.


Gost

#2056

2016-05-02 21:32

Meni cetiri vec godinama, nikako ni da izadjem na ispit , blokade na psihickoj bazi, ne znam ni sama vise sta mi je ciniti, jos sa ovim da li ce priduziti agonija jos vexa, tapkam u mestu a studiram preko dwset godina, bice valjda sve dobro..


Gost

#2057 Re: Re: Re: Fizicar

2016-05-03 07:35

#2055: - Re: Re: Fizicar 

 Da, jasno....sajt mog fakulteta ne sluzi bas nicemu...mene interesuje ako dodje do prebacivanja na Bolonju da li cemo morati da slusamo prvo ta predavanja ili ne...Znam, znam, reci cete nije nam to cilj, nije ni meni na Bolonju da me prebacuju(posebno sto mi je samo diplomski ostao), ali prosto moram da uzmem sve u obzir...


Gost

#2058

2016-05-03 07:49

Mi koji smo upisali po starom programu pre stupanja Bolonje, sa ogranicenjem roka gubimo prakticno sve, jer prebacivanje na slican studijski program podrazumeva dodavanje ispita, nekada cak priznavanje mozda svega polozenih 5 od polozenih 25 ili 30, sto prakticno znaci ponovno studiranje. To ne samo da je ogromno finansijsko opterecenje vec je i ponistavanje svega sto je neko uradio, a nije stigao do zavrsnog cilja iz milion razloga. Obnove apsolventskog staza kostaju, neki mozda nisu bili u finansijskoj mogucnosti da cesto obnavljaju apsolventske ili godine, fakulteti se razlikuju po cenonvniku, od 8ooo dinara do preko 50000 dinara, oni koji ne zive u gradovima gde im se nalaze fakulteti, izlozeni su jos dodatnim troskovima osim prijave ispita, placanje putovanja, sto je opet trosak, ne treba da se uporedjujemo danas sa strukturama koje imaju novca da upisuju iz pomodarstva fakultete, vecina danas ljudi u Srbiji tesko zivi, i nekome je i 5000 dinara mesecno trosak, a neko ni nema tih 5000 dinara da priusti, pa odlaze zavrsetak studiranja, tu bi trebalo dodati i diplomske ispite, koji kostaju od 20000 dinara pa navise, za one studijske programe koji nemaju poslednji ispit kao diplomski, tako da je velika nepravda baciti na ulicu toliko hiljada ljudi sa ogromnim brojem polozenih ispita, kao da nikada nisu ni studirali, oni ne mogu imati isti status sa onima koji nikada nisu upisali fakultet i onima koji su svega polozili par ispita.


Gost

#2059

2016-05-03 08:03

Ponasajte se zrelo, ne treba nikome pretiti, vec se treba izboriti za prava koja imamo svim zakonskim sredstvima, a jedino sto zahtevamo je da ukoliko smo upisali po starom programu, da se omoguci  na isti nacin i zavrsetak studiranja, a ne eliminacija i izbacaj sa fakulteta, jer nista drugacije ne znaci prebacivanje na novi tj. slican studijski program, neki smerovi i nemaju slicne studijske programe, to 'slicno' podrazumeva upis srodnog, a to znaci studiranje ispocetka. Mi smo diskriminisana grupa, prvo od drzave koja nas predstavlja kao grupe koje su nesposobne da zavrse fakultete, a zatim i onih studenata koji su upisali po novom programu ne znajuci koliko je studiranje po starom programu slozenije i ne samo to, mi ukoliko smo upisali po odredjenim zakonskim pravilima, bez ogranicenja, stupanjem novog zakona ne moze se oduzimati to pravo koje je neko osigurao prethodnim zakonom. Ne znam da li su kolege imale taj slucaj, ja jesam, da su mi ispiti vec sada korigovoani, uslov za izlazak na ispit me je i seminarski, sto je po novom, a ne po starom programu, tako da smo trostruko osteceni, dodaju nam se delovi ispiti, a organicava vreme.


Gost

#2060

2016-05-03 08:06

Ponasajte se zrelo, ne treba nikome pretiti, vec se treba izboriti za prava koja imamo svim zakonskim sredstvima, a jedino sto zahtevamo je da ukoliko smo upisali po starom programu, da se omoguci  na isti nacin i zavrsetak studiranja, a ne eliminacija i izbacaj sa fakulteta, jer nista drugacije ne znaci prebacivanje na novi tj. slican studijski program, neki smerovi i nemaju slicne studijske programe, to 'slicno' podrazumeva upis srodnog, a to znaci studiranje ispocetka. Mi smo diskriminisana grupa, prvo od drzave koja nas predstavlja kao grupe koje su nesposobne da zavrse fakultete, a zatim i onih studenata koji su upisali po novom programu ne znajuci koliko je studiranje po starom programu slozenije i ne samo to, mi ukoliko smo upisali po odredjenim zakonskim pravilima, bez ogranicenja, stupanjem novog zakona ne moze se oduzimati to pravo koje je neko osigurao prethodnim zakonom. Ne znam da li su kolege imale taj slucaj, ja jesam, da su mi ispiti vec sada korigovoani, uslov za izlazak na ispit mi je i seminarski, sto je po novom, a ne po starom programu, tako da smo trostruko osteceni, dodaju nam se delovi ispita, a organicava vreme.


Gost

#2061

2016-05-03 09:18

Novi ministar, nova nada. I proslog puta su bili protiv produzavanja roka, pa smo uspeli. Nadam se povoljnom ishodu, bice novog produzetka, sad koliko, sta, kad...bice napeto. Zajedno se drzimo, imamo podrsku od odredjenih krugova i borimo se do kraja.


Gost

#2062 Re:

2016-05-03 09:39

#2061: -  

 Tako je, drzati se zajedno i ostvariti cilj, a isto hvala svim onim politicki aktivnim ljudima,  koji su svesni da je ovo ponistavanje necijeg truda i da je to nepravda, a nikome nismo na teretu niti smo bilo koga finansijski ostetili.


Gost

#2063 Re:

2016-05-03 09:41

#2061: -  

 Novi ministar prosvete svakako

Gost

#2064

2016-05-03 10:15

Deo teksta iz Blica, PRAVLJENJE NOVE VLADE.

...Iako su ga u javnosti više puta otpisivali, po nezvaničnim informacijama, ministar privrede Željko Sertić takođe ima velike šanse da ostane, za razliku od ministra prosvete Srđana Verbića.

Kao kandidati za njegovog naslednika uveliko se pominju Branko Kovačević, dekan Elektrotehničkog fakulteta, koji je za “Blic” rekao da nije vodio “nikakve pregovore, ali da izuzetno uvažava Vučićevu veliku energiju i želju da pokrene Srbiju da joj bude bolje“. Osim njega, spekuliše se i sa imenom Srđana Ognjanovića, direktora Matematičke gimnazije.

moje mišljenje

#2065

2016-05-03 12:55

Ljudi bilo bi skroz nepravedno, da se studentima kojima je ostalo 10% ili čak i manje do kraja, dodaju novi ispiti,stavljaju novi novčani nameti na samom kraju studija, jer im to nikako neće olakšati završetak fakulteta, već samo otežati i odužiti što svakako nikome nije cilj ni državi ni studentima. Ne može u isti kos stavljati nekog ko je na par ispita do diplome i nekog ko recimo još nema uslov za treću godinu. Ovim koji imaju još dosta ispita do kraja bolonja može čak i da olakša jer su na mnogim fakultetima po bolonji najteži ispiti izborni pa se mogu zaobići, a ovima sa ispit ili dva,tri do kraja bolonja znači samo nove ispite, nikako ne olakšanje! 


Gost

#2066 Re: Re: Re: Re: Fizicar

2016-05-03 13:12

#2057: - Re: Re: Re: Fizicar 

 Na fizici i po bolonji predavanja i vezbe uglavnom nisu obavezni , a ispiti su identicni kao i po starom , tj. gradivo je identicno.  Dodatak su ta 4 ispita. A promena se sastojala u tome sto su neki ispiti podeljeni na pola. To je sve. Niti jedan ispit se ne moze poloziti preko kolokvijuma ili seminara. Moguce je skupiti najvise 20% na predispitnim obavezama. Zato bi prelazak na bolonju bio totalna glupost, jer i ta dodatna 4 ispita nisu neki bitni ispiti. Fizika se ne menja bas toliko brzo :). A ja imam jedan ispit do kraja plus diplomski. I necu stici. A muka mi je vise od studiranja. Sto rece neki kolega iznad , glupo je da neko kome je ostalo 10% do kraja , ili manje , bude prebacen na bolonju. Jer taj sigurno nije bio lenj , cim je dotle stigao. A slazete se , neko kome je ostalo jos 15 ispita mozda i jeste bio lenj. Mada i on ima pravo da zavrsi po starom , tj. ako placa ima i pravo da bude lenj. Sve u svemu , ako se ne moze izboriti produzenje , treba se bas pokusati izboriti za to da svaki faks ponaosob donese odluku. A faks sigurno nece baciti na bolonju nekog ko ima 5-10-15% ispita do kraja. Nek se ne ljute oni koji imaju vise. Ne kazem da treba praviti podele , ali isto tako ne treba da vredniji i marljiviji ispastaju zbog nekih ipak mozda i malo manje vrednih i marljivih.

BIOLOG

#2067 Re: Re: Re: Re: Re: Fizicar

2016-05-03 13:48

#2066: - Re: Re: Re: Re: Fizicar 

 Morace da produze,sta smo im mi,neko ko ce da ispasta njihove greske?!Neka oni produze a mi cemo da se snalazimo kako znamo i umemo,kao i do sada.Zar da nam urade tako nesto kaa nam je ostalo nekolicina ispita,sto to nisu radili kada smo bili na pocetku.KOLEGE,do pobede.Uspcemo,moramo da verujemo!


Gost

#2068

2016-05-03 13:52

Sve ovo mi izgleda ovako


Gost

#2069 Re: Re: Re: Re: Re: Fizicar

2016-05-03 13:53

#2066: - Re: Re: Re: Re: Fizicar 

 Saglasna u potpunosti, na psihologiji su neke ispite podelili na dva ispita a neke na cak 4, nesto sto je meni bilo obavezno je sada izborni...Molim Vas...i sada kada mi je diplomski ostao samo da mi dodaju jos neki ispit...A daleko od toga da sam bila los ili lenj student, jednostavno zbog posla i drugih zivotnih okolnosti studiranje se oduzilo. Dalje, sta je sa pricom da ce oni koji su diplomirali po starom programu automatski biti izjednaceni sa masterom? Po toj osnovi, nama kojima je ostao samo diplomski, po novom mogu odmah da dodele  diplome, jer na vecini studijskih programa po Bolonji ne postoji diplomski rad. Smatram, da bi svakom od nas Fakultet trebao da posalje obavestenje sta ce se desiti sa nama, zar to nije logicno?

moje mišljenje

#2070 Re: Re: Re: Re: Re: Fizicar

2016-05-03 14:03

#2066: - Re: Re: Re: Re: Fizicar 

 To je moje mišljenje,(prethodni komentar) kolega fizičaru,mada sam ja sa društvenih nauka. Nikako ne bi bilo u redu, moralno i ljudski da ljudima sa samo ispitom ili diplomskim do kraja nametnuti još 4,5 ispita, pa gde je tu pravo i pravda ?! Pa oni bi u tom slučaju bili duplo oštećeni, sa jedne strane bi položili sve ispite po starom programu a sa druge bi morali da polože i razliku po bolonji,a diploma i pored tolikog broja ispita opet bolonjska(po meni manje vredna nego po starom) plus novac koji bi morali da uplate za prebacaj.Znaci katastrofa, najviše bi bili pogođeni i oštećeni upravo oni koji su najbliži diplomi:-/ 


Gost

#2071 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fizicar

2016-05-03 14:15

#2070: moje mišljenje - Re: Re: Re: Re: Re: Fizicar 

 Prakticno smo svi isto osteceni. Ali psiholoski? Ti dodatni ispiti bi me ubili u pojam,s obzirom da sam na samom kraju. A tek ti , sto vec sada imas samo jos diplomski. To je velika nepravda! 

Ako ne bude islo u pravom smeru , ja sam za to da se dogovorimo s pokretacima i da cinimo dalje korake. Tuzba , ili sta vec. Nista se u to ne razumem , ali sam voljan da ucestvujem. I materijalno i fizicki.  Znam da ce tada ovaj broj od 4500 da spadne na ispod 500 , ali mislim da je i to dovoljno. Po 20 evra da damo , bice dovoljno za advokata.

Ipak , iskreno ocekujem da ce sve biti u nekom redu i da za to nece biti potrebe. 


Gost

#2072 Fizicar

2016-05-03 14:51

Ne znam koliko pratite sport. Danas je Uefa primila FS Kosova pod svoje okrilje. Kosovo nije clan UN , a statut Uefa kaze da clan Uefa ne moze biti neko ko nije clan UN. Prekrsen je statut , i drzava Srbija ce Uefu tuziti arbitraznom sudu u Lozani. 

Drzava Srbija tuzi Uefu zbog krsenja statuta!? Ne radi li nama drzava Srbija istu nepravdu? 

Jeste da nije iz iste sfere , ali i to treba navesti u pregovorima. Dvostruki arsini :)

Solunski - Pokretači

#2073 Opservacija

2016-05-03 14:55

 

Svi stari studenti su APSOLUTNO ISTI, bilo da im fali samo diplomski, bilo da su na pola ispita do diplome, bilo da ih imaju deset i kusur na grbači. Isti su. Zašto su isti? Zato što ih sistem vidi kao iste. Svi mi studiramo dugo... i predugo. Zašto toliko dugo studiramo, to samo mi znamo. I ne moramo se nikome pravdati zbog toga, prije svega zato što nikome ništa nismo otuđili, nikoga ni za šta nismo uskratili, ništa nismo kupili, sami sve plaćamo i sami, povrh svega, ispaštamo zbog ove naše epopeje. E, kad je sistem već tako rekao da smo svi isti: vječiti, solunci, evergrin, koji sve ne studenti, onda ne kontam neke od vas koji misle da imaju, eto, veća prava da im se po bilo kom osnovu prije izađe u susret. Shvatite, nemate nikakva posebna prava u odnosu na sve druge, iz vaše vizure drugačije, koji se isto tako bore za sva ona  prava koja su nam SVIMA ZAJEDNO protivustavno oduzeta. U ovoj borbi, to smo rekli na početku, na prošloj peticiji, a evo podvlačim i sada, NEMA JEDNAKIJIH. Kome se ne sviđa ta ideja, može slobodno da odmaršira u svojim sebičnim solunskim cokulicama, pa dokle dogura. 

 

P.S. I ne znam kakvo je to pominjanje Bolonje i Bolonjaca. Niti su oni mi, niti smo mi oni. Mi smo se ovdje okupili s idejom da se izborimo za ovaj naš mali svijet, pa je svako poređenje s paralelnim bolonjskim univerzumom izlišno. Pogotovo je van svake pameti na početku bitke razmatrati šta će biti kad nas neprijatelj zarobi. Ispitujete sve opcije? Ajde ispitajte u ova tri-četiri roka da date što više ispita. Ja bih od toga krenuo. 

moje mišljenje

#2074 Re: Opservacija

2016-05-03 15:48

#2073: Solunski - Pokretači - Opservacija 

 Pa,demokratski je dati priliku svakom da izrazi svoje mišljenje pa makar bilo i drugačije,ako to čini pristojno i u ovom slučaju argumentovano.Pitate zašto pišemo o bolonji,pa kako da ne pišemo kad su na pojedinim fakultetima već uveliko obaveštenja o postupku prelaska na novi program?!Ljudi su u panici,isfrustrirani jer i pored tolikog truda na kraju preti opasnost da sve bude uzalud,pa čemu toliki trud da se dođe do taj jedan ispit ili diplomski ako će da potone zajedno sa onim na drugoj, trećoj godini.Ja mislim da je upravo to sebično, ako ne mogu ja nećeš ni ti pa makar bio na samom kraju.Naravno da je najbolje da se ukinu svi rokovi i sva vremenska ograničenja za završetak studija, ali mora da se upitamo šta će biti ako nam to ne uspe?Moramo o tome razmišljati, jer do sada niko nije garantovao produženje ni pre a evo ni posle izbora.Ne znam u čemu je problem ako neko napise nešto drugačije, nešto što izlazi iz šablona. Pozdrav svima,naročito pokretacima peticije,ja se više neću oglašavati i izvinjavam se svima ako sam ih svojim komentarom na bilo koji način povredio. 

Solunski - Pokretači

#2075

2016-05-03 16:33

Ljudi su u panici, istina, pa im ne treba još podgrijavati. Kolege, nama je najlakše zaključati komentare, dajte se ponašajte konstruktivno. To trilerisanje, šta će biti, kuku, lele, to nikome ne ide u prilog. Do 30. septembra nemate razloga da brinete o Bolonji. A vjerujemo da će tako biti i nakon tog datuma.

 

I da ponovim, mi smo se ovdje okupili za najmanji zajednički sadržalac SVIH NAS. Dakle, produženje ili vraćanje prava koja su protivustavno oduzeta SVIMA NAMA. Na to nas obavezuje ovih, za sada, 4500 potpisa. Među svim tim imenima ima onih koji su na korak do završetka, onih koji imaju dosta do kraja, onih sa pola ispita, onih sa jednim, dva ispita, onih koji imaju samo diplomski, tu su oni sa pet, šest, deset ispita, tu su oni koji studiraju deset, petnaest, dvadeset godina, ali tu su i oni koji su upisali 2008. i 2009. godine, i to po starom programu. Prema njima tek nije fer, jer oni ne bi iskoristili ni onih 8 godina koliko dopušta važeći zakon. Tu su oni sa državnih i oni sa privatnih univerziteta, tu su oni iz velikih centara i oni koji studiraju u manjim sredinama. To je čitav jedan konglomerat u kojem jedino ima smisla boriti se za sve, jer samo objedinjeni možemo da se izborimo za ovaj naš cilj. Na stranu solidarnost i altruizam, čista logika nas upućuje na to. Dupe uz dupe i rogovi naprijed. Drugačije ne biva!