POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA

Pokretači - Solunski

#1176

2016-02-18 10:25

Ne postoje nikakvi predstavnici starih studenata, tako da dotična gospođa nikoga nije ni mogla pozvati u emisiju, što će reći da ne govori istinu ili ju je organizator slagao. I budući da smo svi mi i dalje studenti, da imamo indekse, ovjerene, naplaćene i upisane godine, trebalo bi da znači da nas zastupaju oni koji govore i u ime svih ostalih studenata, uključujući i gore pomenutu personu. Tako bi trebalo na papiru, a zašto nije tako, ko tu kome i zbog čega ne želi da se zamjeri, to je drugo pitanje i ne želim se njime baviti. Mi smo pokretači akcije za produžetak, jedni od vas, nikakvo udruženje, nikakvi samozvanci, ama baš ništa tog tipa. Djelujemo regularnim kanalima, ne guramo se, ne laktamo se, ne namećemo se, ne promovišemo se, ne slikamo se, bukvalno pokrećemo inkognito inicijativu, u okviru svih pravnih normi. Zašto to radimo? Zato što niko drugi nije htio time da se pozabavi. Prošli put je bila slična situacija, ovaj put ista. Svi samo pišu, svi ratuju za tastaturama, a kad treba nešto konkretno, svi junaci nikom ponikoše. Kolega pominje učestvovanje u nekakvim TV emisijama i taksativno navodi šta je po njegovom mišljenju presudno, "što niko ne pominje". Uvaženi kolega, to što svako crevce ne iznosimo u komentarima na Peticiji ili na fb grupi ne znači da nije negdje zapisano, da se ne potegne u pregovorima i slično. Znamo za jadac, vjerujte. Što se tiče gostovanje, evo, govoriću u sopstveno ime, iako mislim da će se i ostali pokretači složiti, meni kamere ne trebaju. Ne trebaju mi iz više razloga. Navešću samo par. Ne treba mi da me neko posmatra kroz prizmu onih koji nekoga štite a rade isključivo u svom interesu. Ne želim taj balast. Ovako radim lokalno i djelujem globalno iliti, u prerađenoj varijanti, što važi i za "Jupitera", važi i za "vola". Ne treba mi problem više, a on bi nastao istog trena kad bismo se pojavili na ekranima. Još od prošlog puta imamo informacije da je krenuo lov na vještice na našem fakultetu, da se traže ti stari studenti koji su im "umijesili pogaču". Nekako smo uspjeli da sve te mine izbjegnemo i izborili smo se zajednički za ovu našu stvar, inkognito, dostojanstveno, akademski. Dokle god bude moglo tako da se djeluje, ja ću tako djelovati, a vjerujem da isto važi i za moje kolege pokretače. Ukoliko bude bilo potrebe nešto da se mijenja, onda ćemo djelovati u skladu sa datom situacijom. Za sada idemo ovako, utabanim stazama. No, to ne znači da odbijamo pomoć te vrste, ukoliko bilo ko od vas misli da treba i tu stranu pokriti, slobodan je da se priduži i da ispred kamere zastupa naše interese. Možete i vi, dragi kolega iz iste fakultetske zgrade, vidim da ste veoma rječiti. Pokretači se sastaju u ponedjeljak, pa nam se možete i pridružiti. Šačica nas, što opet nije naš izbor, iznuđeno je gore pomenutom narodnom "nikom ponikoše", zaista ne može pokriti sve. Znate, i mi imamo porodice, moramo zaraditi za stan, za leba, idemo doktorima, borimo se sa svakodnevicom, treba valjda i da učimo, čemu onda ovo sve... i na sve to ušli smo u ovo kolo. I da ne bude sad da baba daje dva dinara da iz njega izađe, ova baba vas poziva da u njega uđete, da ga zajedno igramo. I u skladu s tim, ponoviću komentar uvaženog kolege Vase Rešpekta:

 

Radimo ubrzano jer se peticija mora predati što pre. Bilo bi jako dobro kada bi se neko od kolega sa Pravnog javio i priključio našoj maloj grupi, jer bi nam pomoć dobrodošla. Molim zainteresovane kolege da se jave, najbolje na fb profil "Vasa Rešpekt", da se dogovorimo oko detalja. Posla ima dosta, treba preraditi peticiju skroz, ali uspećemo.

Još nešto, jako važno! MOLIM SVE KOLEGE KOJIMA ISPITNI ROKOVI NA FAKULTETU NISU BILI ODOBRENI SVAKOG MESECA DA NAPIŠU KOJI JE TO FAKULTET I NEKA NAPIŠU KOLIKO ROKOVA IMAJU. Tadašnji ministar Jovanović je na sednici Odbora rekao da svi fakulteti starim studentima moraju odobriti rokove svakog meseca, jer kad može Medicinski, mogu i svi ostali. Na nekim fakulteima je to ostalo samo mrtvo slovo na papiru. Jako je bitno da to podvučemo u peticiji.

 

P.S. Imamo podatke za Filološki u BG, Fizički u BG, FTN u NS, Pravni u NS, Hemijski u BG, PMF u BG, Biološki u BG, Pravni u KM, Filozofski u NS, Pravni u BG, Filozofski u BG, Filozofski u KM, Medicinski u BG, Učiteljski u BG, Fakultet bezbednosti u BG, Pravni u KG, Filozofski u NI, ETF u BG, Geografski u BG, PMF u NS.

 

Hvala na saradnji, zajedno smo jači.


Gost

#1177 Re:

2016-02-18 10:26

Apsolvent 007

#1178 Re:

2016-02-18 10:38

#1176: Pokretači - Solunski -  

Postovani kolega,

U potpunosti se slazem sa vama. Ako budem bio u mogucnosti, ozbiljni zdravstveni problemi, pridruzicu vam se i uzivo. Za sada sam sakupio 50 potpisa starijih kolega koji nisu znali za peticiju i prosirio link ka peticiji na svim drustvenim grupama gde mi je to bilo dozvoljeno od strane web administratora.

Zajedno do cilja.

 

Srdacan pozdrav!


Gost

#1179 Re: Re:

2016-02-18 11:38

#1178: Apsolvent 007 - Re:  

 strasno sta rade sa nama,pa zar znanje nije potrebno nikom.Bolonjci polazu test znanja ko na vozackom ispitu  pod ili pod b.A nama traze od korice do korice.Budite fer prema ovim studentima koji su radom stigli do nekolicine ispita.

Pokretači - Vasa Rešpekt

#1180 PORUKA POSLATA GOSPOĐI JOVANI JOKSIMOVIĆ

2016-02-18 12:05

  • Poštovana gospođo Joksimović,

    Oprostite što na ovaj način zloupotrebljavamo Vaš profil, ali to je bio najbrži način da Vas kontaktiramo. Jutros u "Jutarnjem programu" Telivizije Pink, koji ste Vi vodili, na temu "Večitih studenata" u samoj najavi kazali ste, da ste kontaktirali pokretače pomenute peticije i veliki broj studenata koji studiraju po starom programu i da niko nije hteo da se odazove. Oprostite, ali to prosto nije istina, da ne kažemo nekako drukčije. Nećemo ulaziti u to da li je to stvar Vašeg organizatora ili nekog trećeg, ali prosto nikoga od pokretača niste kontaktirali. Da ste zaista imali želju da to uradite, postupili biste kao i novinari dnevnih listova, koji su nas kontaktirali preko peticije, poslavši mejl i mi smo se uredno odazvali. Ne pogađa nas to što nas neko naziva "večitim, starim, soluncima" ili kako već. Više nas pogađa neistina i to što niko nije rekao da mi ne možemo biti studenti, ako ne upišemo i ne overimo godinu, a pre svega toga da platimo, prosto ne možemo izlaziti na ispite. Tačno je da nas ima preko 20.000, neki ljudi su već odustali, ali veliki broj, koji nije zanemarljiv, je itekako zainteresovan da završi studije po programu koji smo započeli. Ni na koji način mi ne štetimo Državu, jer plaćamo sve iz svog džepa. A taj novac treba zaraditi. Ono najvažnije, ni u jednom trenutku niste pomenuli kršenje Ustava. Ustav se ne može kršiti, kao ni retroaktivno primenjivati zakon. Kolege koje su upisale studije po Bolonji, jasno su znale da im studije traju 8 godina, pri upisu starih studenata, to nije bio slučaj. Nama studije nisu oročene pri upisu. Mnogo je stvari rečeno u emisiji koje su kontradiktorne, ali to na kraju nije Vaš problem. O razlozima zašto i zbog čega smo mi još uvek studenti, ne želimo da govorimo, jer niko više od nas ne bi voleo da nismo tu gde jesmo. Zahvaljujemo Vam na ukazanom vremenu i temi koju ste nam posvetili, ali Vas molimo da ubuduće poštujete ono sveto pravilo dobrog novinarstva, a to je objektivnost i sagledavanje obeju strana.

    S poštovanjem,

    Studenti upisani po starom nastavnom planu i programu

     
     
 

Gost

#1181

2016-02-18 12:09

Pri upisu fakulteta nije postavljen niti predocen rok za zavrsetak studija, te smatram da nije zakonski menjati pravila igre u toku iste. Studentima se mora omoguciti da zavrse studije po uslovima pod kojima su ih upisali, jer je jedino to zakonski.
Da su znali da je studiranje vremenski ograniceno, mnogi studenti mozda ne bi upisali fakultet, s samim tim trosili vreme i novac.
Smatram da bi privatne tuzbe svakako imale epilog presude u korist studenata, tako da je za Vladu i zakonodavce bolje da odobre produzetak (a zapravo neogranioceni rok je jedino logican i zakonski) za zavrsetak studija.

Gost

#1182

2016-02-18 12:22

 Moj predlog je da se obratimo direktno Ustavnom sudu, da misljenje da li moze retroaktuvno da se primenjuje zakon, jer nismo imalu nikakvo ogranicenje prilukom upisa, da li ovakvo ponasanje sa njihove strane ima pravni osnov?Mislim da bo odgovor bio sugurno u nasu korist pritiv cega doticni ministri nece moci nista da kazu, a uz to mi ovu drzavu ne kostamo ni dinara, duzinom studiranja smo iako je neko nekad bio na budzetu pao na samofinansuranje, gde im se zuri?Da nas neceka odma neki posao,pozdrav za pokretace , vi znate koji put je najbolju i za sve kolege, do pobede!Molim samo za idgovor ako neko zna, zasti advokatica od prosle peticije nije i sada sa nama?Jako nam je pomogla, u ave pregovore treba uvesti prof Atlagica koji je u odboru za obrazovanje!


Gost

#1183 Re: PORUKA POSLATA GOSPOĐI JOVANI JOKSIMOVIĆ

2016-02-18 12:46

#1180: Pokretači - Vasa Rešpekt - PORUKA POSLATA GOSPOĐI JOVANI JOKSIMOVIĆ 

 Svaka čast!

Istraživačko novinarstvo? Šta to beše?!


Gost

#1184 Re: PORUKA POSLATA GOSPOĐI JOVANI JOKSIMOVIĆ

2016-02-18 12:58

#1180: Pokretači - Vasa Rešpekt - PORUKA POSLATA GOSPOĐI JOVANI JOKSIMOVIĆ 

 Bravo bravo bravo!!! Naši ste najbolji predstavnici. 


Gost

#1185

2016-02-18 13:04

Važno je da na "Pinku" imaju fakultete... Kakav društveni talog...


Gost

#1186

2016-02-18 13:12

Zalosno je ko nas sve komentarise?Polupismeni  sa kupljenim diplomama, od pre dva dana u politici nas porede opet sa bolonjcima, kako neko ko studira dvadeset god i vise ce biti sutra konkurencija za posao nekom bolonjcu koji je sve zavrsio u roku, sramota!Zasto nas stalno porede sa njima, studiraju kao da su na privatnom, ides redovno u skolicu , polazes na hiljadu delova, m i t placaju fax i svi srecni, mislim da treba ici do Strazbura, barem cemo dobiti odstete za baceno vreme, novac, mladost, videcemo ko ce se poslednji smejati!


Gost

#1187 Re:

2016-02-18 13:37

#1186: -  

 Ja sam stari student. Muka mi je takodje od nepravde u ovoj drzavi , od tako niske inteligencije pojedinih ljudi koji je vode , od pojedinih ljudi u javnim sredstvima informisanja... Ma od svega mi je muka. Da samo dodjem do diplome i da bezim odavde sto dalje. Ne moram tamo zaradjivati vise , nek samo bude uredjena drzava. Ali posto sam i ja stari student kao i svi vi , nemojte i mene , a i verujem da ce se vecina sloziti , blamirati i spustati na nizi nivo time sto ponizavate bolonjce komentarisuci njihovo studiranje. I oni su cesto u slicnim problemima kao i mi. Budite malo dostojanstveniji. 


Gost

#1188

2016-02-18 13:55

U svakom slucaju pominjanjem naseg problema na televiziji ili u novinama veci broj starih studenata cuje za nasu borbu i potpisuje peticiju.


Gost

#1189

2016-02-18 14:09

Zastarelost programa! Kakav argument. :) Na medicini moram da ucim po novim pitanjima, novoj literaturi ali i po starim pitanjima, jer se to uvek neko priseti da treba pitati ''stare studente''. Svako spremanje ispita je sveobuhvatnije. Samo napred, mozemo i sa ovim da se izborimo!


Gost

#1190

2016-02-18 14:22

Na pravnom nema zastarelosti programa jer imamo iste predmete i ucimo iz istih knjiga kao i bolonjci.

Ne ucimo mi zakone od pre 15 godina, nego aktuelne.


Gost

#1191

2016-02-18 14:30

Ako se nadaju da time sto nam oduzimaju pravo na obrazovanje ce nas oterati na pruvatne ili naterati da placamo razlikw ispute prelaskom na bolonju, grdno se varaju, ne pada nam na pamet da im i dalje punimo dzepove, barem ja necu, bezim preko grane, na pravnom nema novuh ispita, ne znam sta ce da izmusle, ako je nas program zaatareo, neka svi koji imaju stare diplome neka vrate, glasajmo protiv ovih, zivot su nam ypropastili, do pobede!


Gost

#1192

2016-02-18 14:43

Prelaskom na bolonju, polozeni ispiti se priznavaju, a ostankom po starom programu je problem? Ionako preostale ispite polazemo po aktuelnoj literaturi, to onda oko zastarelosti nije argument.


Gost

#1193

2016-02-18 14:57

Da ih neko natera da pročitaju ovo

http://pescanik.net/o-vecitim-studentima/

Samo konstatujem

#1194

2016-02-18 15:12

U zemlji gde su prosvetari stalno u štrajku, "cveta" nasilje u školama, studiranje je postalo uzaludno jer se zapošljavanje svodi na snalaženje, a  državni fakulteti propadaju (studenti se masovno ispisuju sa državnih fakulteta, učionice su poluprazne a kada sam ja bila 2.godina prozivka na ispitu je trajala 20minuta a danas ispit prijavi 15 studenata a izađe 10), nadležno ministarstvo mnogo žulja konstatacija da STARI STUDENTI ŽELE DA DIPLOMIRAJU. 

Stvarno neverovatno. 

Zašto se nadležno ministarstvo ne bavi nekim od sledećih pitanja:

1.Zašto postoje profesori koji su pred penzijom a nikada nisu napisali nijedan udžbenik, već koriste literaturu pokojnih profesora koja već godinama nema da se kupi u skriptarnicama?

2. Zašto postoje profesori kod kojih ispit  položi 2 studenta godišnje?

3. Zašto postoje predmeti sa više profesora od kojih svako ima svoju literaturu, i koji ne ispituju svaki rok, već se smenjuju? 

4. Zašto još uvek studenti ne mogu da biraju ispitivače, već je ispit postao lutrija?

5. Zašto se na dodelu diploma na nekim fakultetima čeka i do 3 godine?

 


Gost

#1195

2016-02-18 15:33

 Mislim da je dobro što je neko postavio onaj link u Politici, u komentarima.


Gost

#1196

2016-02-18 15:41

Ne postoji nikakav razlog da nam ne produze rok. Mi donosimo pare fakultetima jer placamo upis svake skolske godine (tzv. obnova apsolventskog staza 5000 dinara), kao i prijavu svakog ispita (1000-1200 dinara). Nase studiranje nema nikakve veze sa Bolonjcima kojima je polaganje ispita lakse jer ih pola\u preko kolokvijuma i iz delova, a imaju i manji broj ispita nego stari studenti. Upravo je neko od zvanicnika preko TV dao izjavu da je u pitanju kvalitet takvog dugog studiranja, jer na primer student Pravnog fakulteta je polagao Ustavno pravo prema Ustavu koji vise ne vazi... Gluplju izjavu u zivotu nisam cula. Znaci li to da oni koji su diplomirali npr. sedamdesetih godina i polagali Ustavno pravo prema tada vazecem Ustavu nisu dovoljno strucni da i dalje nose naziv Dipl.pravnik?

Gost

#1197

2016-02-18 15:41

Nedopustivo je da se studentima,koji su zapoceli studije po starom sistemu,kada nije postojao rok za zavrsetak studija, namece ogranicenje duzine studiranja. Ako mi sve sami placamo, zasto bi to nekome smetalo? Sigurno da svi mi imamo razloge, zasto je toliko vremena proslo, ali vazno je da imamo zelju i cilj da , ipak sve zavrsimo i ne treba to nikome da smeta!!

Gost

#1198 Re:

2016-02-18 16:00

#1193: -  

 Čovek koji je pisao ovaj teks je Vladan Milanko, naš kolega "večiti student", koji ima vrlo bogatu karijeru filmskog kritičara i pozorišnog reditelja i autora. Inače je apolvent na Filozofskom fakultetu u Beogradu, smer filozofija. Ruku na srce, možda je diplomirao u međuvremenu (i volela bih da jeste), ali to je nebitno. Mislim da bi bilo dobro obratiti mu se za pomoć, jer sam sigurna da će to promeniti sliku o večitim studentima kao parazitima i neuspešnim ljudima.

 


Gost

#1199

2016-02-18 16:05

Super vam je ovo. Ali nesto tesko da ce uspeti.
Na Pravnom u Nisu placamo produzenje apsolventskog staza 4000 po semestru i 1000din po prijavljenom ispitu.
Nije da se zalim ali postoje sest do osam ispita koji su nesnosno teski i polazu se godinama. Nije moguce poloziti brzo.
Ako ne prihvate peticiju svi da se organizujemo i za Bgd da strajkujemo.

Gost

#1200 Re:

2016-02-18 16:18

#1193: -  

 Hvala, odličan tekst!