POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA


Gost

#1151 Re: Re: Re:

2016-02-18 00:45

#1147: - Re: Re:  

Nadam se da do toga nece doci i da ce oni ipak na kraju produziti taj rok, zavisi od politicara sta ce odluciti.

Mada sve uzimam sa debelom rezervom, posto se svasta moze smisliti i izmisliti da se dodje do jos malo para.

Jedan od nacina je upravo taj, dodati ispite i to napaltiti pa ko hoce hoce. Nadam se da ce ipak shvatiti da treba da produze taj rok do barem 2016/2017, mislim da je tako i bilo planirano.

Mi sada jedino mozemo da damo sve od sebe da stignemo sve da odradimo do oktobra ove godine i da predamo ove potpise

,da se izborimo za produzetak. Nadam se da ce do oktobra mnogi od nas diplomirati, i da ce se produziti rok. , kakao bi i ostale kolege

zaokruzile svoji diplomu ako to ne uspeju do oktobra ove godine.


Gost

#1152

2016-02-18 07:25

Kakvo dodavanje ispita, god, dve da nam produze?O cemu pricamo kolege?Ne smemo na to da pristanemo, to je bolonja, mi smo upisani bez ikakvih rokova za zavrsetak studija, ako krenemo sa tako malim zahtevima, necemi dobiti nista ili nesto minimalno, sustina problema su neki profesori koji treniraju strogocu i prave cepove na fakyltetima, treba pasti milion puta ispit da bi se polozio, god, dve proleti kao i proslo produzenje i sta sad?Sve iz pocetka, nema ogranicenja, uzeli su nam pare, vreme , zdravlje, sad ce i pravo da dovrsimo bez ogranicenja?E pa nece moci, svi na ulicu ako treba, ja nemam sta da izgubim, imam jos tri ispita, sve svoje sam ulozio u tu diplomu, oko toga nema sale,do pobede!


Gost

#1153

2016-02-18 07:48

DObro je da imamo podrsku i SKONUS-a.

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2016-02-18 07:54


Apsolvent 007

#1155

2016-02-18 08:30

U jutarnjem programu je bila tema o starim studentima kod Jovane Joksimovic.

Nije bilo nikog od predstavnika starih studenata.

 

Kolege, vi koji ste pokretaci peticije, trebalo bi u pregovorima, a i u TV emisijama, novinama istaci sledece sto niko ne pominje, a veoma je vazno, po meni presudno:

1. PRELAZAK NA BOLONJU NE DOZVOLJAVA ODSUSTVO SA FAKULTETA. VECINA NAS RADI, IMA PORODICE STO ZNACI DA MI PO BOLONJI NE MOZEMO DA STUDIJE PRIVEDEMO KRAJU. UJEDNO TO JE I NEDOSTATAK BOLONJE I NASEG VISOKOG OBRAZOVANJA JER VISE NIJE MOGUCE DA SE RADI I STUDIRA. DANAS MOGU DA STUDIRAJU SAMO ONI KOJI SU MATERIJALNO OBEZBEDJENI. MNOGO MLADIH ZELI DA STUDIRA, PAMETNI, AMBICIOZNI, VREDNI, ALI MORAJU DA POSLE SREDNJE SKOLE RADE JER NEMAJU OD CEGA DA ZIVE AKO NE RADE, A NOV SISTEM STUDIRANJA IM TO NE OMOGUCAVA. TOGA NEMA NI U NAJRAZVIJENIJIM ZEMLJAMA SVETA.

2. PRELAZAK NA NOV SISTEM STUDIRANJA SE PLACA. U PITANJU JE VELIKI NOVAC JER CEMO MORATI DA PLATIMO PRIZNAVANJE SVAKOG POLOZENOG ISPITA KOJE SMO VEC PLACALI PO STAROM, PLATICEMO SVAKI ESPB, A PO GODINI IMA 60 ESPB, A JEDAN ESPB JE OKO 1500 DINARA PLUS SKOLARINA ZA TU ZAVRSNU GODINU ILI DVE. TO ZNACI DA VELIKA VECINA NAS NEMA NEKOLIKO HILJADA EURA DA TO FINANSIRA I MORACE DA ODUSTANE.

3. NE MOGU DA POREDE NAS SA STUDENTIMA KOJI STUDIRAJU PO BOLONJI I DA KAZU DA NIJE FER JER MI SA NJIMA NEMAMO NISTA. MOGU SAMO DA POREDE GENERACIJE PO BOLONJI PA DA KAZU DA NIJE FER STO SU NEKIM GENERACIJAMA PO BOLONJI PRODUZILI ZAVRSETAK, A NEKIMA NISU. tO JESTE PROBLEM, ALI NJIHOV, NEMA VEZE SA NAMA JER MI SMO UPISALI PO DRUGOM ZAKONU I DRUGIM PRAVILIMA.

4. GOSPODJA U EMISIJI JE REKLA KAKO ONI KOJI STUDIRAJU I ZAVRSE PO NOVOM SISTEMU MORAJU STALNO DA SE USAVRSAVAJU ... LEKARI, PROSVETNI RADNICI, PRAVNICI ... TO JE OBMANJIVANJE ... PA I MI KOJI DIPLOMIRAMO PO STAROM MORAMO DA SE USAVRSAVAMO. JA NE ZNAM LEKARA KOJI JE ZAVRSIO PO STAROM PRE 20 GODINA I RADI PO STAROM, NARAVNO DA SE USAVRSAVA KAKO STRUKA NAPREDUJE. OBRATITE PAZNJU KAKO SE SLUZE OBANOM.


Gost

#1156

2016-02-18 08:42

1. Ne traži prisustvo. Na mom fakultetu ako imaš potpis iz tog predmeta, profesori će ti izaći usuret. Ali ćeš nekako morati da se snađeš za seminarske i sl.


Gost

#1157 Re:

2016-02-18 08:58

#1155: Apsolvent 007 -  

Uhvatio sam samo kraj. Ko je žena i ko je student koji su bili gosti?


Gost

#1158 Re:

2016-02-18 09:10

#1155: Apsolvent 007 -  

 To o usavršavanju su takve gluposti, da uopšte ne razumem šta žele da kažu. Evo jedan primer. Ako doživim da radim diplomski rad, normalno da ću ga raditi i proračunavati u programima u kojima se danas radi, baš kao i oni na bolonji. Pa ne misli valjda dotična gospođa da ću ga raditi peške?! A naravno to sam sve sama naučila, kao i oni sada. Zato što ih to uopšte ne uče na faxu, znam zato što im ja držim časove. :) A o kojekavivim usavršavanjima u matičnim komorama i sekcijama, ne bih ni da pričam. Moje kolege koje su završile, rade i dobile su licencu inženjerske komore, poslednje dve godine su zamrzli svoj status. Razlog, nemaju ništa od toga a plaćaju im. 

Apsolvent 007

#1159 Re:

2016-02-18 09:10

#1156: -  

 Po bolonji poeni se skupljaju prisustvom na predavanjima, vezbama, izradom seminarskih radova ... a ako je bolonja kod nas trange-frange onda ...

Nisi naveo sa kog si fakulteta gde to nije neophodno da budes prisutan ... to moze samo na privatnim fakultetima, oni imaju tu mogucnost da studiras ako si u radnom odnosu i ne moras da budes prisutan na fakultetu ... na drzavnim fakultetima to nije moguce ... na Bioloskom, Hemijskom, Fizickom, Fizickoj hemiji, Medicini, ETF ... itd. moras da budes prisutan.


Gost

#1160 Re: Re:

2016-02-18 09:12

#1137: marina - Re:  

 Slazem se, sada sve moze.


Gost

#1161 Re: Re:

2016-02-18 09:16

#1159: Apsolvent 007 - Re:  

Evo baš sa tog jednog pe-em-efovskog fakulteta koji si naveo. Ja sam lepo pitao, i tako su mi rekli. Nije lepo što pokušavaš da me diskriminišeš da sam s privatnog. 


Gost

#1162 Re: Re:

2016-02-18 09:23

#1159: Apsolvent 007 - Re:  

 Pa  na mom fakultetu si bio obavezan na predavanjima i na vežbama, prozivali su nas. Radili smo seminarske radove koji su bili uslov za izlazak na ispit, a nisu imali veze sa njim, i nisu uticali na ocenu. U pitanju je FTN. Ali rekla bih da je kod nas sve moguće, Bolonju primenjuju i potežu kako im odgovara, tako da je moguće da bi ti dali potpis i bez prisustva.

Apsolvent 007

#1163 Re: Re: Re:

2016-02-18 09:23

#1161: - Re: Re:  

 Ja sam sa Bioloskog fakulteta, studijska grupa diplomirani profesor biologije i hemije, studiramo 50% kod biologa, a 50% kod hemicara ... tako nesto nije moguce. Inace ovaj smer vise ne postoji, ukinut je, vec sada svaki od ova dva fakulteta ima svoj profesorski smer.


Gost

#1164

2016-02-18 09:27

Delim misljenje da se po bolonjskom programu mora prisustvovati nastavi, a to danas mogu samo materijalno potkovane porodice koje ce stati iza studenta dokle god studira. A to su strasne pare pogotovo u drzavi u kojoj se prezivljava. Neka oni komentarisu sta zelje, mi smo krenuli i nadam se pozitivnom ishodu.

Apsolvent 007

#1165

2016-02-18 09:29

Gosti u jutarnjem programu na Pink televiziji kod Jovane Joksimovic bili su prof. dr Zorana Lužanin, državni sekretar i ministarstvu prosvete i Borijan Suković, predsednik saveta studenata Beograda i potpredsednik studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu. Oboje su bili protiv produžetka.

Jovana kaže da je u emisiju zvala i predstavnike starih studenata, ali da niko nije želeo da se pojavi na televiziji, ako je istina to što je rečeno.

Loka

#1166 Primećeno stanje

2016-02-18 09:33

Gledajući jutranji program na Pinku shvatio sam više stvari. Novinarka je totalno nepripremljena, ali bar je pokrenula priču i ako samo popunjava prostor. Gospođa državni sekretar bi da jos 4 godine bude državni sekretar i nikakvu podrsku nije dala starim studentima. Rekla je prebaciće se na bolonju ali nije rekla koliko ce to da kosta i da nije bas izvodljivo za sve. Mlađani Borjan predsednik saveza studenata Beograda me je totalno razočarao. Nema čovek ni ljudske solidarnosti, nadobudan je i nakostrešen ko tetreb. Još jedan pokazatelj kakve su nove generacije. 

Pokretači želi vam puno uspeh u borbi za sve nas jer kako je krenulo a bitka jos nije ni počela ne znam šta da vam jos kažem. A sa onim Borjanom bi neko ozbiljno morao da popriča.

8777

#1167 Re: PMF Nis

2016-02-18 09:37

#1148: Nazadna institucija - PMF Nis 

 Strasno je studirati u Nisu,nikom ne bih preporucila da upise tamo ,jer vlada uazana atmosfera.Kolege nadajmo se produzetku,moramo da ga izdejstvujemo!

xxxxxxx

#1168 Re: Primećeno stanje

2016-02-18 09:40

#1166: Loka - Primećeno stanje 

 Pa treba dati podrsku kriminali,lopovluku,i drugim nemoralnim radnjama,a znanje treba unazaditi i staviti na zadnje mesto.bravo Srbijo,dokle mi idemo,a dokle cemo stici to se ne zna.Mi moramo sami da se borimo,da budemo jedinstveni i da sakupimo sto vise potpisa.


Gost

#1169

2016-02-18 09:47

Ako ne odobre produžetak, ja sigurno neću produžiti po bolonji. Opet na istom faksu kod istih nenormalnih profesora, produžavaju i njima, niko na mom nije završio ni po bolonji na vreme. To su igrte bez granica. Rađe ću pauzirati godinu, nastaviti da radim i skupiti za privatni fakultet. Možda odem i u drugu susednu državu i završim to. Kako god ali neću za te pare da proživljavam opet isto ispiranje mozga, jer ništa, ponavljam ništa nisu promenili. Nisu bili u stanju polednjih dvadeset godina da promene predavanje a kamoli da  izdaju knjigu.


Gost

#1170

2016-02-18 09:51

Zbog kolega kojima je potrebna.

Gost

#1171

2016-02-18 09:55

Ulica - štrajk glađu!


Gost

#1172 Re:

2016-02-18 09:57

#1171: -  

 Tako je, živote nam ugrožavaju!


Gost

#1173

2016-02-18 09:58

Svuda u regionu su produžili rok - MORAJU I NAMA!!! Nema igre!

 

Spremite se za ulicu - onaj jedan je sedeo na stiroporu, pa je diplomirao!

Veciti student Uciteljskog fakulteta

#1174

2016-02-18 10:05


Gost

#1175

2016-02-18 10:18

Ja mogu da primetim samo jednu stvar. Sa ovim "novim" obrazovanjem ne primećujem i bolje kadrove. A to su želeli da postignu. Ono što je zabrinjavajuće je nivo samopouzdanja tih bolonjaca sa visokim ocenama. Ni jednog momenta ne sumnjaju u svoje znanje, a ono je poprilično diskutabilno. Trebalo bi da važi da se obrazuješ dok si živ ali oni to ne rade. Odem juče u apoteku i tražim lek koji sam godinama kupovala kod njih, zadnju godinu su ga prestali uvoziti pa sam ga kupovala napolju i sada opet počeli. Devojka mi hladno i arogantno kaže taj lek ne postoji i nikada ga nisu imali. Kao da je popila svo znanje farmacije na fakultetu pa ne treba ni da sumnja. Ja ne budi lenja, izvučem kutijicu praznog leka i račun iz njihovem druge apoteke, od pre šest meseci. Turnem joj to pod nos i kažem, biće da bi trebala još malo da učiš. Pozelenela je od muke. Umesto da se izvine ona napada sa rečima kako ona to prviput vidi. Pokupim se i odem u državnu apoteku kod onih starih teta, da ipak proverim dozu koju moram da pijem. I nešto razmišljam, šta će biti kada pomru stari kadrovi. Mi nećemo imati od koga da naučimo a ovi novi misle da sve znaju.