POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA


Gost

#351

2016-01-08 13:30

 Moj savet kolegama je da uce i da ne citaju novine do septembra,da izlaze na ispite ,idu na konsultacije redovno jer profesori hoce da izadju u susret.Cuda se desavaju i mnogi od nas ce diplomirati do septembra samo treba malo vise optimizma,stari jesmo ali nismo veciti.Bice raznih ponizenja jos od strane ,,fotelja'' ali sta nas to briga mi samo hocemo da diplomiramo da bi imali nadu u bolje sutra,a ne da pacovskim putevima dolazimo do diplome.Znaci hocemo da zavrsimo fakultet po starom programu zato sto smo ga po starom i upisali,a za novi nismo znali.Sta tu nije jasno?Prema tome moraju nam produziti ,milom tj. preko ove peticije ili silom tj. protestima,serpama,loncima,bukom,vriskom,bubnjevima i po kojim jajetom,krompirom.Sta imate to ponesite.Nekad mora i tako.Nema odustajanja.


Gost

#352

2016-01-08 19:59

Nema odustajanja! Ucite i angazujte se....ima da dobijemo te diplome. Vecini su ostali tzv. beton ispiti, koji zahtevaju cetiri, pet meseci ucenja ali.....ne dajte se pokolebati. Mene je jako obradovalo sto se peticija ponovo pokrenula. Trebalo mi je pet godina da se sastavim i skupim volju i sredstva za zavrsetak studija a znam da su mnogi u teskoj situaciji. Puno srece svima, ne dajte se.

Veciti student Uciteljskog fakulteta

#353 Veciti student Uciteljskog fakulteta

2016-01-08 20:20

Kolegenice i kolege zasto neko ne kontaktira predsednika Skonus-a kako bi pokasao da nas podrzi u peticiji.


Gost

#354

2016-01-08 20:28

Hocemo mi stati uopste svi u ucionice kad budemo ponovo morali da slusamo predavanja,ima li toliko prostora,klupa,stolica na fakultetima?Znaci ako ne odobre produzenje fakulteti ce morati da ponovo grade zgradu za nas ,,vecite''.Bice to bas velika guzva,moracemo da sedimo jedni na drugima.Koliko ce vremena trebati zaposlenom osoblju da nam izracunaju ,saberu,oduzmu ispite.Pa mi moramo od septembra vec krenuti na predavanja sto znaci da se to mora srediti jako brzo.Fakulteti nisu u stanju da dostave ni tacan broj starih studenata,a kamoli da rese ove probleme koji ih cekaju kad mi dodjemo ponovo u skolske klupice,bitno da povecavaju cene skolarine,ukidaju broj ispitnih rokova pa  ih onda ponovo vracaju...

Istomišljenik

#355 Re: Veciti student Uciteljskog fakulteta

2016-01-08 20:43

#353: Veciti student Uciteljskog fakulteta - Veciti student Uciteljskog fakulteta 

 Slažem se, iako sam siguran da će nas ovog puta bojkotovati.

Kolega

#356 Re:

2016-01-08 20:45

#354: -  

 Ljudi, već ne hvata panika. Zamislite tu katastrofu kad bismo morali ponovo da slušamo predavanja.

Veciti student Uciteljskog fakulteta

#357 Veciti student Uciteljskog fakulteta

2016-01-08 21:04

 Treba mu objasniti koja razlika izmedju bolonje i starog programa. Kako je moguce da su nekad bili dvosemsetralni i da nisi mogao da izadjes na ispit ako ne polozis kolokvijum. A sada na pojedinim fakultetima naucis pola skriptu za kolokvijum i imas 7. Trebaloi bi pothitno kontakirati predsednika SKONUSA. Nadam se da ce nam izaci u susret s obzirom da studira medicinu i da su kod njih ispiti dvosemesetralni. Cini mi se da je kod njih bilo bolonja ili stari program isto cak je cini mi se kod njih i bolonja jos grdja tako da savetujem ljudima koji su predstavnici naseg zahteva da ga sto pre kontaktiraju.


Gost

#358

2016-01-08 21:46

Kaze ministar,,nije fer prema bolonjcima'' a prema nama je fer.Mi smo polozili vise od polovine ispita pa plus to jos moramo da polazemo ono sto moraju bolonjci.Koliko je to onda ispita?Pa mi cemo onda imati duplo vece znanje od bolonjaca.Hajde onda da trazimo da njima dodaju neke nase ispite pa da se to izjednaci,da imamo istu kolicinu znanja.Mislim da bi to onda bilo fer.


Gost

#359 Re: Re:

2016-01-08 21:54

#356: Kolega - Re:  

 I ne samo to.Moraces da platis celu godinu i ako radis da das otkaz kako bi isao na predavanja ponovo,da se preselis ponovo u studentski grad,ponovo ces morati da zivis na racun roditelja itd.Znaci rikverc u svakom mogucem smislu.


Gost

#360

2016-01-08 22:09

Naravno da cemo uciti, to niko ne spori. Ali ogroman je psiholoski pritisak kada mi taj datum visi nad vratom kao giljotina. Nada u diplomu mi je sve sto imam. 

Trebalo je datum da nam bude odredjen kada smo se upisivali, a ne na pola studija. Krajnje neozbiljno, i protivzakonito na kraju krajeva.

Pravnik

#361

2016-01-09 11:00

Iskreno pitam, iskreno mi odgovorite - da li ste optimisti? 


Gost

#362 Re:

2016-01-09 11:05

#361: Pravnik -  

 Ja jesam. Nekako sam i mirnija nego prošli put. 

 

Pravnik

#363 Re: Re:

2016-01-09 11:18

#362: - Re:  

 Ja sam veoma zabrinut i već me hvata panika. Ne mogu da sednem i učim jer mi se često čini da će nam trud propasti. Čini mi se da će nas šikanirati. U ovoj zemlji niko nije više blaćen i ponižavan od studenta po srarom programu.

BIOLOG

#364 Re: Re: Re:

2016-01-09 11:57

#363: Pravnik - Re: Re:  

 I ja sam zabrinuta,ali i dalje ucim,jeste da je pod pritiskom,ali se nadam da ce se ipak nesto pozitivno desiti,nama u korist.Ja mislim da mora nesto da se preduzme po tom pitanju,ne mogu da nam sve poniste,ipak smo mnogo ulozili,ali situacija je bas loza,kod mene su finansije presudne,jedva sastavljam kraj sa krajemzato sam i oduzila,a nisam jedina.


Gost

#365

2016-01-09 12:39

Produžili su u Bosni. Ne znam zašto ne bi i kod nas isto uradili. Ako treba štrajkovaću glađu ispred Vlade.


Gost

#366

2016-01-09 13:03

Mislila sam da ce mi diploma biti sve sto imam,sad vise nisam sigurna.30% sam optimista da ce peticija imati pozitivan iskod ali to samo u slucaju ako prikupimo jos hiljadu potpisa za mesec dana.50 % mislim da cu diplomirati do septembra i to ako mi profesor progleda kroz prste kad budem izlazila na poslednji ispit posto je dosta opsiran,treba mi sest meseci samo za taj jedan,najtezi,i on ce mi biti poslednji.Zbog ovog roka i panike da cu morati da ga dam do septembra jer u suprotnom mi se sve ponistava me fvata jeza i nisam nikako produktivna ni u ucenju ovih laksih.Takva je situacija kod mene,a znam da je i kod vas to najveci problem plus finansije i drugi problemi ali rok me ubija u pojam.Sto rece kolega ,,giljotina'' i ponizenje nas starih uz sve to.Drzavi izgleda nije bitno to da imamo sto vise obrazovanih.O nasoj sudbini odlucuje par ljudi i nije mi jasno na osnovu cega su doneli takvu odluku da nece da nam izadju u susret.Neka ih bude sramota sto nam ukidaju nadu,ruse snove.Nadam se da mnogi od nas nece odustati pre vremena zbog pesimizna koji je u ovom slucaju opravdan.Nisam optimista,a nadam se cudu jer ipak verujem u pravdu.


Gost

#367

2016-01-09 13:20

 Pozitivno razmišljanje i verovanje u svoju bitku koju vodiš, je jako moćna stvar. Zato, drage kolege, malo više vere u  to što radimo. Ne ideš u borbu sa mišlju da je protivnik jači, već da ćeš ti pobediti. A da će biti pljuvanja i omalovažavanja, to nam nije ništa novo. Iskulirajte i idemo dalje, ka cilju. Zato vas molim da pazite šta pišete, nadam se da razumete.

 


Gost

#368 Re:

2016-01-09 13:26

#365: -  

 U Bosni su pogledali problem iz sire perspektive i iz vise uglova,a nasi znaju samo da prete i ponizavaju.Ja sam vise za serpe i lonce,a ne strajk gladju jer gladujemo svakako .U svakom slucaju ako peticija ne uspe moramo se okupiti ispred Vlade u septembru ili jos bolje pre septembra.Ima nas dosta pa neka oni racunaju.

Glas razuma

#369

2016-01-09 14:30

Još jedno pitanje koje moramo da postavimo je komplikovan odnos između stare i nove diplome. Odnosno, koliko znam, zakonom je potvrđena verifikacija diploma, tako da je stara diploma jednako master po novom. Dakle, kolege koje su završile po starom imaju zvanje mastera. Ako nas vrate na bolonju, ne samo da ćemo morati da polažemo besmislene ispite razlike (a da nam sa druge strane ne priznaju neke ispite kojih možda više nema po novom) nego će nas i na kraju balade degradirati. Jer, recimo, evo teorijski primer - nekome je ostalo par ispita do kraja. Ne stigne da završi do septembra, na primer ostane mu još 1 ili 2 ispita, onih najtežih. Zakon mora da se, jel poštuje, naročito u Srbiji gde je sve i inače po zakonu, i ispisuju ga sa fakulteta i upisuju po bolonji. Ako kojim čudom uspe da ponovo krene na predavanja, da ispite razlike i završi, na kraju ne dobija zvanje mastera. Iako je dao skoro sve ispite kao stari studenti koji imaju zvanje mastera ako požele da izjednače diplomu po novom. Dakle, ko tu nije fer? Čak i da nam obezbede ponovni upis bez dodatnih ispita i plaćanja i prisustva predavanjima i da nam daju ne znam koje povlastice (da, znam da sam vas sad nasmejala) na kraju bismo ostali uskraćeni za čitav akademski stepen u tituli. Ne kažem da nam je to važno, većina samo misli kako da dobije bilo kakvu diplomu, ali ako ćemo o tome šta je fer, treba i to navesti kao primer.

Što se mene lično tiče, ja sam toliko godina, para, suza i muke uložila u to studiranje, i suočavala se sa toliko problema u životu i smrtnih slučajeva u porodici, generalno od početka studija, da ako nam ne odobre produženje, a meni ostane ispit ili dva do kraja, zaista sam spremna i na štrajk glađu i sve tome slične akcije. Ne potenciram broj ispita, zaista smo svi isti u ovome, samo je užasno dramatična situacija kad dođeš skoro do kraja, i onda te neko gurne u provaliju.   


Gost

#370

2016-01-09 14:56

U pravu si koleginice.Imamo dosta argumenata na nasoj strani.Na sta god da pomislim shvatim da nikako nije fer prema nama.Ako se sudije koje nam zele zakomplikovati zivot budu pozivale na to da nije fer prema bolonjcuma ili na to da su nam vec dva puta produzavali znajte da nisu u pravu jer nisu ni imali to pravo da nam odredjuju rokove i ogranicavaju,a ako se budu pozivali na to da nije fer prema bolonjcima neka razmisle automatski koliko mi gubimo .Njihovo,,nije fer'' je mnogo slabije od naseg,,nije fer'' Stavite sve na vagu pa neka pravda pobedi.Ako ce oni koristiti sistem uporedjivanja onda cemo i mi.Sve kako oni tako i mi.Vidimo se ispred skupstine u slucaju da pobedi nepravda.Sto se mora,mora se.Bolonjci su znali sta ih ceka kad su upisivali,a i mi smo znali sta nas ceka,a cekalo nas je gomila obimnih ispita ali ne i rok do kad ih moramo dati.Oni su pristali na svoje cim su upisali fakultet mi smo na nase.Imamo sva prava da trazimo svoja prava.Necemo dozvoliti da nam znanje propadne,trud,vreme koje smo ulozili,novac i da ne spominjemo.

Elektrotehnik

#371

2016-01-09 14:57

Da se i ja javim... :-)

Stalno se vrti pojam "veciti student". Mozda sam i ja po nekom merilu taj veciti student. Imao sam svoju sansu da zavrsim fakultet. Nisam je iskoristio. Ne zelim da se pravdam. Morao sam da radim. ironija je sto sam se bavio poslom kojim bih se bavio da imam diplomu (radim kao sistem inzenjer). Imao sam tu srecu u nesreci da sam dok sam studirao (trebao ici na predavanja), bavio sam se svojim poslom. Nemam opravdanja... Streljajte me... :-)... Sad sam srecno ozenjen, buduci otac.

To je do nekle moja prica. Znam mnoge kolege koje su bile u goroj situaciji (nekima i dalje nije bolja situacija), ali su smogli snage da dodju posle mnogoo godina kao i ja da sa klincima polazu neke zaostale ispite. Da li nam je lako...NIJE..

Ajde sve da nas streljaju... Zamislite npr moju koleginicu koja je majka sa dvoje dece i nema vremena da dodje ni na konsultacije, a kamoli da sprema ispite. Sad treba da joj sve ponistimo zato sto nije abortirala i zavrsila fakultet vec je odlucila da odgaji dvoje dece...

Ne trazimo besplatne avio karte za Havaje i putovanja po svetu... Ako ce biti problem sto nas je nekoliko studenata vise na ispitu.. onda neka bude... Ako je nekom ta diploma izlaz iz beznadja, pa zar treba da ga potopimo jer nije zavrsio kada treba...

Kolege... Ucite... Nemojte da se predajete... Nikome nije lako, ali zajedno cemo izgurati do kraja...

Pozdrav za sve...

Optimista

#372

2016-01-09 15:08

Pozitivne misli donose pozitivan ishod! Ne smemo dozvoliti da drugi odlučuju o našim sudbinama, ne smemo dozvoliti da nas javno šikaniraju i omalovažaju. Svako od nas ima svoju životnu priču i razlog zbog kojeg nije završio fakultet. Pozdravljam vas.


Gost

#373 Re:

2016-01-09 15:18

#372: Optimista -  

 Apsolutno se slazem. Znam koliko su me profesori maltretirali na nekim ispitima, a kako danas bolonjci (lako) prolaze te ispite...

Samo pozitivno.... Necemo se samosazaljevati vec glave gore...

Do pobede tj diplome...


Gost

#374 Presolol

2016-01-09 16:58

Stalno neka panika.Da li cu dati uslov,da li cu imati novca da platim obnovu,da li cu zadrzati posao,da li cu uspeti da prezivim sa 30 000 i da uredno placam racune,da li cu uspeti da dam sve ispite do septembra ove godine,da li ce produziti rok.Hoce produzice ako svi verujemo da hoce.Hajde da verujemo 100 % .Znam da je tesko ali moramo zajedno.Umori se covek od strahova.U drzavi smo u kojoj je pesimizam odavno pobedio mozda zato i dugo studiramo.Vecina nas ide sama kroz zivot pa te cesto okolina jos dodatno uspori i tako lancano jedni druge vucemo na dno.Svi cemo diplomirati koji zelimo da diplomiramo i oni koji imaju decu,posao i oni koji nemaju.Nema dalje.Samo volja i optimizam pobedjuju rekli su uspesni i srecni ljudi.Do diplome.Srecno. :)


Gost

#375

2016-01-09 17:32

Tako je, mora se ici optimisticno. Verujem da ce produziti rok, to im je jeftinije od karata za Havaje.  I meni datum visi poput giljotine i ide mi na zivce, ali necemo zato da odustajemo. Uglavnom smo svi radili i studirali i mnogo puta u sebi klonuli...ali dajte da ovo uradimo kako treba.