POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA

Molekularni biolog

/ #1252 Re: STARI ISPITI, A NOVA LITERATURA I NOVA ISPITNA PITANJA

2016-02-20 09:58

#1235: Biolog - STARI ISPITI, A NOVA LITERATURA I NOVA ISPITNA PITANJA 

Uvek su profesori sa Bioloskog fakulteta isli u korak sa najnovijim naucnim dostignucima iz oblasti biologije kada su u pitanju ispiti, literatura i ispitna pitanja. Cak i dok smo studirali na 3-4 godini ako bi se pojavio neki nov podatak, a bitan za nauku, ukazali bi nam na to da obratimo paznju pri spremanju ispita jer je podatak u literaturi zastareo. A sto se nas "starih" studenata tice, naravno da ispite spremamo po najnovijoj literaturi, jedino sto mi polazemo sve odjednom dok studenti koji studiraju po bolonji to polazu iz vise delova. Znaci sve je skoro isto samo sto je npr. nas jedan ispit njihova dva ispita i sto se razlikuju po nazivu. Npr. mi imamo Fiziologiju zivotinja koja se sastoji iz Fiziologije 1 i fiziologije 2, polazemo dva puta kod dva razlicita profesora i upisuje nam se jedna ocena kao konacan ispit dok je kod bolonjaca Fiziologija 1 ustvari Opsta fiziologija poseban ispit, a Fiziologija 2 je njima Fiziologija zivotinja isto poseban ispit. Literatura identicna, ispitna pitanja identicna i za njih i za nas. To je samo jedan od primera. Onda predmeti Ekologija i geografija biljaka i Ekologija i geografija zivotinja za "stare" studente to su dva ispita, a za bolonjce to su cetiri ispita Ekologija biljkaka, Geografija biljaka, Ekologija zivotinja, Geografija zivotinja. Literatura je ista i za njih i za nas s tim sto mi imamo duplo vise jer polazemo njihova dva ispita odjednom kao nas jedan. Onda Fiziologija biljaka po starom je njihova Fiziologija rastenja i razvica biljaka, sve identicno, identicna literatura, a drugi naziv s tim sto je ispit po starom malo obimniji jer se sprema cela knjiga tj. sve oblasti. Znaci nema nikakve razlike u literaturi.

Zajedno do cilja!