POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA

Filolog

/ #1238

2016-02-19 09:26

Filološki fakultet u Beogradu, srpski jezik -  Moram da kažem da od profesora zaista nisam doživela nikakvu neprijatnost zato što sam stari student. Nisam primetila ni da nas tretiraju drugačije nego studente po novom programu, osim što nas podele u dve grupe kad odgovaramo. Na nekim ispitima sam čak doživela i razumevanje i bodrenje, npr. od strane profesora metodike.  Od prošle peticije do danas, zahvaljujući produženju, položila sam ,,samo‚‚ dva ispita. To zvuči kao da sam bila lenja, međutim prvi od njih je opšta književnost, ispit koji se (što je stvarno dobro rešenje!) polaže kroz 4 ispita, pismenih i jako obimnih, a na sve to i sa užasno niskom prolaznošću. Bolonjcima su to 4 ispita, a nama se upisuje u indeks kao jedan ispit, a polažemo 4 ispita u stvari. Dakle - tokom dodatnog vremena koje sam dobila, uspela sam da položim u stvari 5 ispita. Problem je u tome što su kod nas skoro svi ispiti i pismeni i usmeni. Trenutno imam 3 ispita do kraja i samo 4 roka na raspolaganju. Razmak između letnjih rokova je oko 10 dana, a slično je i sa jesenjim. Jedan od mojih preostalih ispita je obimna književnost 20. veka, koju ne mogu da računam da ću položiti iz prvog puta. Razmak od dve nedelje između dva ispitna roka ne znači mnogo, jer kod nas na fakultetu ni jedan ispit sa viših godina ne može da se spremi za manje od mesec dana intenzivnog rada (a često treba daleko više od toga). Da rezimiram - moj glavni problem su rokovi - ima ih malo, loše su raspoređeni i niko ne vodi računa o tome da svaki ispit praktično polažemo dva puta.